4. Cyrkowy Festiwal Podwórkowy CYRKOPOLE

Wyjątkowa edycja festiwalu CYRKOPOLE pod hasłem POLSKIE KLIMATY. Wielkie widowiska teatralne i cyrkowe występy solo na osiedlach, w podwórkach i parkach – w tym roku będziemy jeszcze bliżej Was!

Cyrkowy Festiwal Podwórkowy CYRKOPOLE to plenerowy festiwal, który odbywa się rokrocznie w ramach Święta Wrocławia i jest największym międzynarodowym przedsięwzięciem artystycznym na Psim Polu. Od kilku lat festiwal stanowi swoisty przegląd sztuki nowocyrkowej z Europy Środkowo-Wschodniej. Do tej pory, na wydarzeniu zaprezentowali się artyści z Polski, Ukrainy, Czech, Węgier, a także z dalszych zakątków świata – Brazylii, Argentyny, Hiszpanii, Niemiec czy Singapuru.

Cyrk do zobaczenia z okna

Po rocznej przerwie Cyrkowy Dom Kultury powraca z nową formułą wydarzenia, a tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem POLSKIE KLIMATY. Przyjrzymy się jak nowy cyrk wygląda na polskim podwórku i zaprezentujemy go tam, gdzie czujemy się najlepiej – na naszych osiedlach. Tym razem akrobaci, żonglerzy, artyści uliczni i klauni wystąpią w miejscach dobrze znanych mieszkańcom – na ryneczku Psiego Pola, w Parku Jedności na Zakrzowie, parku przy ul. Inflanckiej oraz na zielonym skwerku przy Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA. Zarówno spektakle nowocyrkowe, jak i uliczne pokazy familijne oraz animacje dla dzieci i młodzieży będą bezpłatne.

Spotkanie z nowym cyrkiem jeszcze nigdy nie było tak łatwe

Na naszych podwórkach gościć będziemy najlepszy duet żonglerski w Polsce Bracia Brwi. Przy dźwiękach muzyki elektronicznej wyruszymy w podróż kosmiczną, razem z autorami spektaklu Fantomy, inspirowanego tekstem Solaris Stanisława Lema. Dobrze znany, zarówno młodszym, jak i starszym widzom Pan Ząbek opowie historię Króla Lwa językiem nowego cyrku. Wesoły cyrk Pana Pedrro sprawi, że wszystkie dzieciaki będą śmiać się do rozpuku. A dorośli niech lepiej pozostaną czujni, bo w każdej chwili mogą stać się częścią pokazu, tańcząc w zwiewnym kostiumie primy baleriny! O tym, co by było gdyby za wystawienie sztuk Szekspira zabrał się błazen, opowiedzą artyści z wrocławskiego Kolektywu KEJOS w swoim najnowszym spektaklu Epitafium Błazna.

Zdjęcie z prób spektaklu Epitafium Błazna, Kolektyw KEJOS.
Epitafium Błazna

#cyrkbezzwierząt

Choć formuła festiwalu się zmienia, niezmienne pozostają wartości, którymi kierujemy się organizując święto cyrku na Psim Polu. Cyrk bez zwierząt to motyw przewodni każdej edycji, a ujęte w programie atrakcje dowodzą, że rozrywkę można czerpać z występów bazujących wyłącznie na czynniku ludzkim, co pozwala zwrócić uwagę na zagadnienie praw zwierząt w szerszym kontekście. Arena cyrkowa to nie miejsce dla zwierząt, a wyczerpująca tresura to nie zajęcie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nie tylko w trakcie organizacji festiwalu, ale także podczas regularnej działalności, opowiadamy się za ekologią, obroną praw zwierząt i odpowiedzialnością lokalną.

Cyrk jest też traktowany jako skuteczne narzędzie służące do integracji i aktywizacji społecznej. Artyści biorący udział w Cyrkopolu są angażowani do projektów z obszaru social circus (cyrku społecznego), w ramach których pracują w formie warsztatowej z osobami wykluczonymi ekonomicznie, kulturowo lub społecznie. Poprzez naukę technik żonglerskich lub akrobatycznych, które wymagają odpowiedniej koordynacji ruchowej, rozwijają w uczestnikach zajęć poczucie samoakceptacji i dyscypliny wewnętrznej, a zarazem pokazują im, jak funkcjonować w obrębie grupy. Wszystko to składa się na dobrze sprawdzający się model pozwalający na niwelowanie barier między osobami z różnych środowisk. Przy okazji Cyrkopola współpracujemy z organizacjami pozarządowymi (m.in. Fundacja Viva!, Otwarte Klatki) oraz różnymi jednostkami edukacyjnymi i pomocowymi.

Zdjęcie ze spektaklu Fantomy.
Fantomy, fot. Sylwia Zawadzka