Co w podcaście dźwięczy?

Zapraszamy na cykl bezpłatnych spotkań online w konwencji webinarium na temat tworzenia podcastów. W ciągu ośmiu sesji uczestnicy poznają podstawy związane z nagrywaniem i tworzeniem różnych form audio, nauczą się samodzielnie nagrywać dźwięk, rozmowę oraz montować ją dzięki bezpłatnym i szeroko dostępnym programom montażowym.

Warsztaty online tworzenia podcastów

  • Terminy: 22.06., 24.06, 29.06., 1.07., 6.07., 8.07., 13.07., 15.07. (poniedziałki i środy), godz. 15.30-16.45
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób od 16 roku życia
  • Prowadzenie: Łukasz Wojtusik
  • Zapisy przez e-mail: karolina@fama.wroc.pl

Czego nauczą się uczestnicy podczas kursu?

Uczestnicy dowiedzą się, jak opisywać materiały podcastowe, poznają podstawy dziennikarskiego warsztatu związanego z przygotowaniem audycji radiowej i tworzeniem tekstu do jej opisu. W ramach webinarium zaprezentujemy podstawowe zasady związane ze snuciem narracji, opowiadaniem historii oraz prowadzeniem wywiadu i rozmowy.

Spotkania mają również na celu wymianę wzajemnych doświadczeń związanych z materią, jaką jest podcast, rozmowa o ulubionych, najciekawszych podcastach dostępnych online w przestrzeni polskiego Internetu i możliwościach publikacji stworzonych przez siebie materiałów. Zajęcia odbędą się na platformie Zoom w zamkniętej grupie. Warsztaty będą oparte na zdalnej współpracy oraz pracy samodzielnej w domu. Po każdym ze spotkań uczestnicy otrzymają zadanie do przygotowania na następne webinarium. Uczestnicy będą mogli konsultować się z prowadzącym w wybranych godzinach również poza wyznaczonymi terminami zajęć.

Efektem warsztatów będzie przygotowanie przez każdego uczestnika krótkiej formy podcastowej (do 10 minut) z wykorzystaniem zdobytej podczas zajęć wiedzy oraz praktycznych umiejętności.

Informacje techniczne

Uczestnicy przed każdym spotkaniem otrzymają link do konwersacji na platformie Zoom. Tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tym narzędziem komunikacji, zachęcamy do obejrzenia filmiku instruktażowego:


Harmonogram spotkań

  1. Wstęp – Co w podcaście dźwięczy? Wstęp do zagadnienia: Czym jest podcast? Skąd taka jego popularność? Dlaczego słuchamy dźwięków? Jak opowiadać historię? Jak wybrać temat do podcastu? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Uczestnicy poznają kilka proponowanych podcastów i spróbują podyskutować o tym, co ciekawego można opowiedzieć – jakie treści nadają się do formy, jaką jest podcast?
  2. Czym to nagrać?
    Wstęp do zagadnienia związanego z technicznym aspektem podcastu. Podczas webinarium uczestnicy sprecyzują swoje możliwości nagrania podcastu w domu przy użyciu komputera stacjonarnego, laptopa, telefonu komórkowego. Efektem spotkania ma być samodzielne nagranie próbnego dźwięku albo fragmentu realizowanego właśnie nagrania.
  3. Jak to zmontować?
    Podstawy związane z montowaniem dźwięku w darmowym programie Audacity. Uczestnicy poznają podstawowe funkcje tego oprogramowania i spróbują samodzielnie zmontować wybrane i przygotowane przez prowadzącego dźwięki.
  4. O czym warto rozmawiać ? #1
    Webinarium w formie wykładu połączonego z dyskusją i przykładami audio. Uczestnicy poznają podstawy związane z warsztatem dziennikarskim dotyczące sztuki prowadzenia wywiadu. Kiedy wywiad staje się rozmową? Jakich gości zapraszać? Jak dobrze przygotować się do rozmowy? O tym wszystkim uczestnicy porozmawiają z prowadzącym.
  5. O czym warto rozmawiać? #2
    Drugie spotkanie poświęcone językowi, sztuce snucia opowieści w podcaście oparte będzie na wykorzystaniu indywidualnych atutów uczestników. Każdy z nich przygotuje temat dla własnego podcastu (cyklu podcastów). Uczestnicy skonfrontują i ocenią swoje pomysły. W czasie spotkania uczestnicy zdecydują, jaki podcast chcą finalnie zrealizować, w jakim modelu ( rozmowa, monolog, wykład, reportaż, obrazek dźwiękowy). Spróbujemy wspólnie przygotować się do jego jak najlepszej realizacji.
    Założenia: 1 odcinek podcastu nagrany indywidualnie, zgodny z ustaloną tematyką, czas maksymalnie 10 minut.
  6. Co warto nagrać?
    Co nagrać, co wyrzucić? Co jest ważne w zrealizowanym nagraniu, jak usunąć niepotrzebne didaskalia? Na podstawie zrealizowanych przez uczestników materiałów (w formie tzw. surówki audio) spróbujemy zastanowić się, co ważne jest w nagraniu, a co jest w nim niepotrzebne. Przyjrzymy się kwestii związanej z autoryzacją (przypadek wywiadu). Zastanowimy się, co można jeszcze dodać, skąd czerpać dźwięki, co można dograć, co zmienić w przygotowywanym materiale.
  7. Czego w podcaście nie słychać?
    Indywidualne konsultacje dotyczące pracy nad opracowywanym materiałem. Prezentacja przygotowanych już próbek materiałów audio (fragmenty podcastu) i dyskusja o nich. Reportaż multimedialny – forma dziennikarska, której częścią mogą być nagrania audio – prowadzący pokaże uczestnikom kilka ciekawych przykładów wykorzystania dźwięków audio do tworzenia większych narracji audio-wideo.
  8. Co z tego wynika? Prezentacja materiałów. Prezentacja przygotowanych przez uczestników podcastów. Krytyczna dyskusja na ich temat. Wybór (w formie ankiety) najlepszego podcastu warsztatów. Na koniec uczestnicy dostaną także pakiet informacji dotyczący portali i miejsc, w których można opublikować podcasty oraz dowiedzą się, jak je promować.


O Prowadzącym

Łukasz Wojtusik – dziennikarz od lat związany z radiem. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. Prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program „Poczytalni”. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Wybrany najlepszym wykładowcą Uniwersytetu Dzieci 2018/2019. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury.

Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”.
Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca, albo na Camino.

Więcej informacji o prowadzącym: http://lukaszwojtusik.pl/

Wojtusik Lukasz foto promo
Wojtusik Lukasz zdjecie

Zapisz się na: Warsztaty Co w podcaście dźwięczy

Administratorem danych osobowych jest Miejska Biblioteka Publiczna z we Wrocławiu (ul. Sztabowa 98, 53-310 Wrocław). Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych jest dobrowolne, bez niej jednak nie będziemy mogli zamieścić Pani/Pana na liście uczestników wydarzenia. Ma Pani/Pan prawo do wglądu do swoich danych, poprawienia danych oraz usunięcia danych na żądanie. *

* pola obowiązkowe

Logotypy_Ministerstwa_Kultury-i-Narodowego-Centrum-Kultury