Działaczki. Kobiety na emigracji

9.11 | 18.00 | Filia nr 54 MBP we Wrocławiu, ul. Jesienna 22

Rozmawiają:

Oksana Czerkaszyna – aktorka filmowa i teatralna, od 2021 r. stała członkini zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie.

Ewa Maria Slaska – działaczka opozycyjna i polonijna, pisarka, organizatorka życia kulturalnego, od ponad 35 lat mieszka w Berlinie.

Moderuje:

Anna Ursulenko – slawistka, tłumaczka, kuratorka cyklu KinoUkraїna w kinie DCF

Czwarty panel:

Wojna w Ukrainie zmusiła tysiące kobiet do opuszczenia własnych domów i miejsc pracy. Wiele z nich zaczęło budować swoje życie w naszym kraju, próbując kontynuować zawodową działalność w nowych realiach. Jednocześnie są to osoby rzecznicze ukraińskiej kultury, dzięki którym poznajemy lepiej naszych współmieszkańców/ki. Artystki, aktorki, pisarki, edukatorki z Ukrainy zasilają polską sferę kultury o nowe tematy, doświadczenia i wiedzę, bardzo często odpowiadają także za budowanie oferty dla społeczności ukraińskiej, oderwanej od własnej kultury. Doświadczenie emigracji na dużą skalę, motywowanej politycznie lub ekonomicznie, nie jest obce również Polkom i Polakom. Część z nich stała się aktywnymi działaczkami życia kulturalnego kraju przyjmującego i buduje ostoję rodzimej kultury dla swoich rodaków/ek. Podczas Feminatywy porozmawiamy z reprezentantkami polskiej i ukraińskiej emigracji – Ewą Marią Slaską, która od ponad 35 lat żyje i działa w Niemczech, oraz Oksaną Czerkszyną, od kilku lat funkcjonującą w polskiej sferze artystycznej.

Zapytamy o to, jak kobiety odnajdują się i realizują na emigracji. Czy udaje im się kontynuować działalność twórczą ściśle związaną z rodzimym odbiorcą i środowiskiem? Jakie trudy i wyzwania, ale też nowe możliwości przynosi sytuacja pobytu w innym kraju? Wreszcie – jaka jest specyfika położenia kobiet w tym kontekście?

Panelistki:

Oksana Czerkaszyna, Ewa Maria Slaska, Anna Ursulenko
Oksana Czerkaszyna, Ewa Maria Slaska, Anna Ursulenko

Oksana Czerkaszyna – debiutowała w Teatrze Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie. W latach 2013-2018 była aktorką niezależnych teatrów, w których stworzyła dziesiątki ról we współpracy z wieloma organizacjami społecznymi i kulturalnymi. W sezonie 2019-2020 była aktorką Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepra. W 2018 roku debiutowała na polskiej scenie teatralnej w spektaklu Katarzyny Szyngiery Lwów nie oddamy. Za swoją rolę otrzymała kilka najważniejszych nagród teatralnych, m.in. główną nagrodę aktorską w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. W grudniu 2019 roku gościnnie wystąpiła w spektaklu „Diabły” w reż. Agnieszki Błońskiej, a już w styczniu 2021 roku na stałe weszła do zespołu aktorskiego Teatru Powszechnego w Warszawie. 

W 2019 roku Oksana zagrała jedną z głównych ról w filmie Natalii Worożbyt Złe drogi (ukr. Погані дороги), którego premiera odbyła się na Festiwalu w Wenecji w 2020 roku w sekcji Film Critics Week. Film Klondike w reż. Maryny Er Gorbach, w którym Oksana zagrała główną rolę, był prezentowany w głównym konkursie Sundance Film Festival, a także na Berlinale – Berlin International Film Festival. 

Ewa Maria Slaska – działaczka opozycyjna i polonijna, pisarka, aktywistka, od ponad 35 lat mieszka w Berlinie. Od początku pobytu w Niemczech angażuje się w sprawy Polski i Polonii – politycznie (Solidarność, pojednanie polsko-niemieckie, walka o demokrację), społecznie (prawa kobiet, młodzieży, dzieci, uciekinierów, osób nieheteronormatywnych) i kulturalnie (tropienie i pielęgnowanie śladów polskości, nauczanie polskiego i etyki, integracja). Współpracowała z paryską Kulturą i Radiem Wolna Europa. Jest założycielką Niezależnego Polskiego Magazynu Telewizyjnego w Berlinie: Insel – Wyspa, a także Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Literackiego WIR, które organizowało festiwale i wydarzenia kulturalne, takie jak Polsko-Niemiecki Statek Literacki, a także wydawało dwujęzyczne pismo, którego Slaska była redaktorką. Od 10 lat prowadzi bloga na tematy społeczno-kulturalne, w którym codziennie o północy publikuje wpis własny lub jednego ze współpracujących autorów – ewamaria.blog. Jej ostatnie projekty to „Drzewo Polonii w Berlinie” (2021), „Irena Bobowska, zapomniana bohaterka” (2022), „Polska jako lustro demokracji” (realizacja w 2023 r. w Humboldt Forum w Berlinie.

Anna Ursulenko – slawistka, adiunktka w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.  Autorka przekładów literackich z języków ukraińskiego, rosyjskiego i czeskiego. Kuratorka cyklu KinoUkraїna w kinie DCF prezentującego we Wrocławiu współczesne kino znad Dniepru. Moderatorka spotkań autorskich m. in. w ramach międzynarodowego festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich oraz Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.