Dzień z herstorią (joga, warsztaty i spotkanie)
Spis treści
- Program
- Joga z Sabiną Sokół CIAŁO JOGA
- Prezentacja projektu herstorycznego Metropolitanka
- Warsztaty historii kobiet
- Zapisy
W ramach Feminatywy Polsko-Ukraińskiej zapraszamy na Dzień z herstorią, podczas którego będzie można wysłuchać prezentacji o Metropolitance – jednym z pierwszych i obecnie jednym z najszerszych projektów herstorycznych (tzn. o historii kobiet), wziąć udział w warsztatach historii kobiet, a także zrelaksować się w jogicznych asanach na zielonym dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Program
- 10:00-11:00 Joga z Sabiną Sokół (z CIAŁO praktyka jogi) (wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy)
- 11:30-12:00 Prezentacja projektu herstorycznego Metropolitanka (wstęp wolny)
- 12:30-15:30 Warsztaty historii kobiet (wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy)
Joga z Sabiną Sokół CIAŁO JOGA
- Termin: 28.08.2021, godz. 10:00
- Miejsce: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37
- Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej.
Zapraszamy osoby praktykujące jogę i te, które dopiero stawiają pierwsze kroki na macie na delikatną praktykę jogi. Asany w trakcie praktyki zostaną dobrane w taki sposób, by otworzyć i wyciszyć zarówno ciało jak i umysł. Po całym tygodniu będziemy mieli okazję spotkać samych siebie na macie i zregenerować.
Więcej o prowadzącej i jej praktyce przeczytasz na jej stronie CIAŁO – praktyka jogi Sabina Sokół.

Prezentacja projektu herstorycznego Metropolitanka
Pierwsza na świecie sędzia żużlowa, działaczki strajkowe i Solidarności, którym zawdzięczamy przemiany demokratyczne w Polsce w 1989 r., kobiety, które w stereotypowo męskich zawodach odbudowywały po II wojnie światowej przemysł okrętowy w Polsce, symbolicznie zawitają do Wrocławia 28 sierpnia. W ramach festiwalu Feminatywa Polsko-Ukraińska zapraszamy na prezentację gdańskiego projektu Metropolitanka, o którym opowie Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Szczegóły spotkania:
- Termin: 28.08.2021, godz. 11.30
- Miejsce: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 (Sala Konferencyjna)
- Wstęp wolny
- Prezentacja będzie prowadzona w języku polskim
Metropolitanka to jeden z pierwszych i obecnie jeden z najszerszych projektów herstorycznych (historii kobiet) w Polsce. Projekt powstał w 2012 roku dzięki inicjatywie grupy społecznej i od początku realizowany jest przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Pierwszym etapem działalności Metropolitanki było przeprowadzenie wywiadów na temat pracy kobiet w Stoczni Gdańskiej. Na tej podstawie powstały popularne spacery, mapy, publikacje i pierwsza w Polsce aplikacja herstoryczna o pracownicach i działaczkach strajkowych w tym niegdyś ogromnym zakładzie pracy.
Na bezpłatne spacery Metropolitanki przychodzi 1200 osób rocznie. Instytut Kultury Miejskiej zorganizował kilka edycji kursów przewodnickich oprowadzania po Gdańsku w nurcie herstorycznym. Metropolitanka eksploruje też herstorycznie inne dzielnice Gdańska. Wraz ze stowarzyszeniem Arteria zbiera i opracowuje biogramy gdańszczanek: www.metropolitanka.ikm.gda.pl/biogramy-pomorzanek
W tym roku rusza nowa trasa Gdańskie Żydówki, opracowana we współpracy z Festiwalem ZBLIŻENIA. Od dwóch lat projekt prowadzony jest też w językach ukraińskim i rosyjskim. W obu językach odbyły się kursy przewodnickie w nurcie herstorii i odbywają się regularne bezpłatne spacery.
Więcej informacji o projekcie Metropolitanka dostępnych jest tutaj.


Warsztaty historii kobiet
Czym jest herstoria? Jak przyjmować równościową perspektywę, mówiąc o wydarzeniach historycznych? Czym jest płeć kulturowa i jakie są jej powiązania z herstorią? Właśnie tego dowiecie się na warsztatach historii kobiet, które poprowadzi trenerka równościowa i koordynatorka projektów herstorycznych Anna Urbańczyk. Podczas zajęć nauczymy się krytycznej analizy herstorycznej oraz pisania tekstów biograficznych w nurcie herstorii.
Szczegóły warsztatów:
- Termin: 28.08.2021, godz. 12.30-15.30
- Miejsce: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 (Sala Konferencyjna)
- Wiek: 18+
- Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy poniżej
- Warsztaty będą prowadzone w języku polskim
O prowadzącej
Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i koordynatorka projektów społecznych (m.in. herstorycznego projektu Metropolitanka w Gdańsku). Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), trzech szkół trenerskich nakierowanych na przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Instytut Kultury Miejskiej
Tworzy wydarzenia w przestrzeni miejskiej, bada zmiany w kulturze, inspiruje do działania, wspiera sektor kultury w Gdańsku i regionie.
Działa dla i z mieszkańcami, mieszkankami dzielnic Gdańska. Organizuje tematyczne wykłady, cykle filmowe, kameralne koncerty, warsztaty rękodzieła i praktyczne szkolenia, a także festiwale (sztuki w przestrzeni publicznej, literackie), akcje miejskie i spacery. Prowadzi badania w Obserwatorium Kultury i wydaje książki.
Od 9 lat prowadzi pomorski projekt historii kobiet Metropolitanka.
Więcej informacji o Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
