Feminatywa Polsko-Ukraińska 2021

Materiały dla mediów

Materiały prasowe (grafiki i zdjęcia panelistek)

Feminatywa Polsko-Ukraińska. Z perspektywy kobiet

Już po raz drugi zajmiemy należne nam miejsce przy stole i zabierzemy głos w ważnych sprawach, zarówno dla nas, jak i naszych wschodnich sąsiadek. Do dyskusji na interesujące nas tematy zaprosimy pisarki, publicystki, polityczki, krytyczki czy artystki, które nie tylko podzielą się z nami własnymi przeżyciami i obserwacjami, ale także poruszane problemy przeanalizują z perspektywy doświadczeń zbiorowych.

Nowe miejsca spotkań

W tym roku dosłownie zasiądziemy przy wspólnym, polsko-ukraińskim stole, druga edycja festiwalu odbędzie się bowiem w formule hybrydowej – stacjonarnie i online. Z naszymi gościniami spotkamy się w różnych miejscach we Wrocławiu: na tarasie Concordii (Wyspa Słodowa), na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Arsenału Miejskiego, a także w Mediatece, a wszystkie panele będą transmitowane w mediach społecznościowych Feminatywy oraz jej partnerek i partnerów w języku polskim i ukraińskim.

Zdjęcie przedstawiające sześć uśmiechniętych osób pracujących w CBK Fama prezentujących maski z napisem Feminatywa
Fot. Jerzy Wypych, Feminatywa Polsko-Ukraińska w 2020 roku – pierwsza edycja

Feministyczny sojusz Polek i Ukrainek


Feminatywa Polsko-Ukraińska to festiwal feministyczny o tematyce społeczno-kulturalnej, który rozpoczął swoją działalność w 2020 roku. Wydarzenie zostało pomyślane jako kobieca przestrzeń dialogu, dyplomacji kulturalnej i debaty wokół relacji polsko-ukraińskich. Jedną z inspiracji było dla nas stulecie sojuszu polityczno-wojskowego: Paktu Piłsudski-Petlura, podpisanego 21 kwietnia 1920 roku – postanowiłyśmy tę ważną historyczną rocznicę uczcić wyłącznie w gronie kobiecym. Naszą główną motywacją była chęć otworzenia hermetycznego środowiska i poszerzenie dyskursu o punkt widzenia Polek i Ukrainek. Feminatywa to bezpieczna przestrzeń rozmowy na ważne współczesne tematy – bez kompleksów, mansplainingu, uciszania i kwestionowania wagi naszego głosu. Druga edycja Festiwalu Feminatywa Polsko-Ukraińska – inaczej niż jego pierwsza odsłona – będzie mieć formułę hybrydową: spotkamy się nie tylko online, ale też na żywo we Wrocławiu.

Feminatywa to przede wszystkim festiwal skupiony wokół literatury, ale nie tylko. Konflikty zbrojne, prawa człowieka, władza, aktywizm, macierzyństwo, wykluczenie, „inność”, Kościół i polityka – tymi problemami zajmiemy się podczas tegorocznej edycji festiwalu. Chcemy współtworzyć proces budowania relacji polsko-ukraińskich, na który składa się szereg elementów od projektów politycznych, społecznych i gospodarczych po współpracę kulturalną.

Femitywa to także inicjatywa międzypokoleniowa. Młodsze Polki i Ukrainki chcą zabierać głos w rozmowach o literaturze, polityce, sztuce, aktywizmie, poszukując jednocześnie autorytetów wśród kobiet z generacji, która musiała wywalczyć swoją przestrzeń pośród naukowej i kulturalnej „męskiej” nomenklatury.

Druga edycja Festiwalu Feminatywa Polsko-Ukraińska odbędzie się również w roku szczególnym – w 2021 celebrować będziemy 30 – lecie niepodległości Ukrainy. Tegoroczną Feminatywą Polsko-Ukraińską otworzymy 20 sierpnia 2021 na tarasie Concordii (Wyspa Słodowa) wrocławskie obchody jubileuszowe, a Lwów, Kijów, Warszawa oraz cała Polska i Ukraina będą z nami wirtualnie.

Program wydarzenia: 20 sieprnia – 1 października 2021

SPOTKANIE 1, 20.08.2021, 18:00

Polsko-ukraińskie sąsiedztwo w perspektywie globalnej
Miejsce spotkania: Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7, Wrocław

Panelistki: Mariya Hurska (Марія Гурська), Olena Styazhkina (Олена Стяжкіна), Bianka Zalewska, Bogumiła Berdychowska. Rozmowę poprowadzi Anna Łazar

SPOTKANIE 2, 27.08.2021, 18:00

Czas herstorii. Porozmawiajmy o dziejach kobiet
Miejsce spotkania: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Szewska 37, Wrocław

Panelistki: Tamara Hundorowa (Тамара Гундорова), Ola Hnatiuk (Оля Гнатюк), Małgorzata Tkacz-Janik. Rozmowę poprowadzi Kamimiera Szczuka.

Wydarzenie towarzyszące: Dzień z herstorią, 28.08.2021, 11:20-15:30

Prezentacja projektu herstorycznego Metropolitanka, godz. 11:30
Warsztaty historii kobiet, godz. 12:30-15:30

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 (Sala Konferencyjna)

SPOTKANIE 3, 3.09.2021, 18:00

Feminizm prowincjonalny
Miejsce spotkania: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Szewska 37, Wrocław

SPOTKANIE 4, 10.09.2021, 18:00

O innym doświadczeniu
Miejsce spotkania: Arsenał Miejski (Muzeum Archeologiczne Oddz. Muzeum Miejskiego Wrocławia), ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław

SPOTKANIE 5, 24.09.2021, 18:00

Jaka matka, taka córka
Miejsce spotkania: Mediateka, Plac Teatralny 5, Wrocław

SPOTKANIE 6, 1.10.2021, 18.00

Kościół kobiet
Miejsce spotkania: Mediateka, Plac Teatralny 5, Wrocław

Informacja i kontakt

Informacja i kontakt: Olga Chrebor, tel. +48 71 777 99 44 wew. 5 lub +48 537 674 164, olga@fama.wroc.pl
Organizatorki: Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu, Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA
Partnerzy i Partnerki: PEN Ukraine, Instytut Strategii Kultury we Lwowie
Miejsca partnerskie: Concordia Design, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Muzeum Miejskie Wrocławia, Mediateka
Gdzie nas znaleźć?
Strona Feminatywy Polsko-Ukraińskiej
Facebook Feminatywa Polsko-Ukraińska
Instagram feminatywa_festival
Transmisje:
W języku polskim: Facebook Feminatywa Polsko-Ukraińska