Film „Silent twins” oraz warsztaty

Zapraszamy w piątek 25 sierpnia o godzinie 21:00 na pokaz filmu „Silent twins”, który odbędzie się na tarasie CBK Fama (w przypadku niepogody przeniesiemy wydarzenie do sali widowiskowej).

Wstęp bezpłatny dla posiadaczy aktywnych, imiennych kart bibliotecznych MBP. Osoby bez takiej karty – wstęp 10 złotych.

Propozycja seansu na tarasie dla rodziców oraz warsztatów dla dzieci (od lat sześciu) to połączona oferta rodzinna. W czasie gdy dorośli będą oglądać film, animatorzy z Famy poprowadzą wieczorne zajęcia artystyczne dla ich pociech.

Opis filmu

Najnowsze dzieło Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”, jednej z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która kreując swój niepowtarzalny autorski styl z niezwykłą wnikliwością ukazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź. Całość opiera się na głośnym reportażu Marjorie Wallace.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

Trailer filmu Silent Twins

Szczegóły warsztatów

MOC KOLORÓW FLUO

Wieczór w pracowni plastyczniej wypełni zabawa kolorem i światłem. Przetestujemy wachlarz możliwości farb fluorescencyjnych oraz przekonamy się, co można zrobić z własnoręcznie wyprodukowanego świecącego papieru. Obejrzymy neonowe dzieła sztuki w najsławniejszych muzeach i być może nawet uda nam się stworzyć własną miniaturową galerię sztuki.

Na warsztaty zaprasza Katarzyna Bury – instruktorka z pracowni plastycznej, prowadząca w CBK FAMA zajęcia Tekturowo.

Termin realizacji: 25 sierpnia, piątek, godzina 21.00
Czas realizacji: zgodny z czasem trwania seansu filmowego
Odbiorcy: dzieci od lat sześciu
Liczba miejsc: 12 osób
Zapisy telefoniczne: 537674164 (w godzinach otwarcia Biblioteki)