Kino Fama poleca

Kino w Famie musiało zawiesić swoją działalność, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyście kontynuowali swoją przygodę z filmem, siedząc bezpiecznie w domu. Platformy streamingowe i telewizje internetowe to przepastne źródła legalnych produkcji, wśród których znajdziecie prawdziwe perełki. Jeśli czujecie się zagubieni w tym ogromie, służymy rekomendacjami koordynatorki naszych wydarzeń filmowych, Karoliny Leontowicz.

Kino z sentymentu – filmy Sylwestra Chęcińskiego

  1. Trylogia „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć” – rodziny Pawlaków i Kargulów nie trzeba nikomu przedstawiać. Ponadczasowe komedie, które pozwolą na chwilę zapomnieć o szalejącej epidemii i osamotnieniu w czterech ścianach.
  2. „Agnieszka 46” (rok produkcji: 1964) – historia młodej nauczycielki, która trafia do ogarniętej powojennym chaosem wsi rządzonej przez despotycznego sołtysa; film ukazujący trudny czas urządzania się w nowej rzeczywistości.
  3. „Wielki Szu” (rok produkcji: 1982) – Jan Nowicki w roli zmęczonego życiem szulera, który bierze pod swoje skrzydła niecierpliwego ucznia. Rozrywka na najwyższym poziomie!

Wszystkie filmy dostępne bezpłatnie na Ipla.tv

Kino o dojrzewaniu

Zagubienie, brak pewności siebie, pierwsze miłości, wielkie przyjaźnie i rozstania. Poznawanie swojego ciała, smaku alkoholu i skutków jego działania. Wszystko przeżywane z siłą tornada – teenage drama. Polecamy filmy o dojrzewaniu – dla tych, którzy właśnie przechodzą przez ten trudny etap w życiu oraz tych, którzy powoli zapominają już jak to było.

  1. Ósma klasa, reż. Bo Burnham (USA 2018) – film o skomplikowanej drodze do akceptacji siebie w epoce mediów społecznościowych i ważnej roli uważnego wspierającego rodzica, który nie pozwala całkowicie zabłądzić podczas tej wędrówki. | dostępny na Netflix
  2. Lady Bird, reż. Greta Gerwig (USA 2017) – kalejdoskop zdarzeń z życia amerykańskiej nastolatki, która musi negocjować siebie w relacjach z rodziną i otoczeniem; energetyczna bomba wszystkich stanów emocjonalnych i szorstko-czuła historia relacji matki z córką. | dostępny na Netflix
  3. Charlie, reż. Stephen Chbosky (USA 2012) – wyważona opowieść o dojrzewaniu z traumą, potrzebie przynależności i sile przyjaźni. | dostępny na Netflix
  4. Dziewczyna, reż. Lukas Dhont (Belgia 2018) – przejmująca historia transseksualnej baletnicy, która z dużym poświęceniem próbuje zbudować swoją tożsamość; o jarzmie płci i społeczno-kulturowych oczekiwaniach, których nie sposób dosięgnąć, nawet jeśli stanie się na pointach.| dostępny na HBO GO
  5. Carmen i Lola, reż. Arantxa Echevarria (Hiszpania 2018) – niezwykły film opowiadający o relacji dwóch romskich nastolatek, odkrywaniu własnej seksualności, a także o cenie, jaką czasem przychodzi płacić za próbę osiągnięcia niezależności; wielkim atutem filmu jest ukazanie szerokiego kontekstu kultury Romów.| dostępny na HBO GO
  6. Wielcy malutcy, reż. Keith Behrman (Kanada 2018) – młodzieńcza brawura, buzujący testosteron, poszukiwanie siebie, bliskość i odrzucenie – koktajl o dojrzewaniu mieszany w rytm nowoczesnej muzyki; szczery obraz z dużym wdziękiem podejmujący trudne tematy. | dostępny na HBO GO

Japońskie kino dla dzieci

Jeśli Waszym dzieciom podobały się pokazywane w ramach Familijnego kina w Famie japońskie animacje – „Mój sąsiad Totoro”, „Ponyo” oraz „Mirai”, zachęcamy Was do sięgnięcia po kolejne pozycje z przepastnej kinematografii Kraju Kwitnącej Wiśni. Na Netflixie znajdziecie duży wybór anime z legendarnego Studia Ghibli oraz inne produkcje japońskie dla widzów w każdym wieku. Zapewniamy, że rodzice też będą się na nich świetnie bawić!

Zostawiamy Wam kilka poleceń dla młodych widzów i zachęcamy do własnych poszukiwań:

  1. „Podniebna poczta Kiki” (wiek 7+), reż. Hayao Miyazaki (Japonia 1989) – przygody zaradnej małej czarownicy i jej zabawnego kota, którzy trafiają do obcego miasteczka i zakładają własny biznes; historia o tym, że można pozwolić sobie na gorszy czas, kiedy nic nam nie wychodzi, i warto uwierzyć w siebie.
  2. „Tajemniczy świat Arrietty” (wiek 7+), reż. Hiromasa Yonebayashi (Japonia 2010) – niezwykła animacja o rodzinie miniludków, Pożyczalskich, którzy żyją na najniższych piętrach świata olbrzymów – ludzi; metafora stosunków człowieka z innymi gatunkami ukazana na tle pięknej przyrody i czarującej muzyki.
  3. „Spirited away. W krainie bogów” (wiek 7+), reż. Hayao Miyazaki (Japonia 2001) – opowieść o dziewczynce, która przypadkiem trafia do miasta zamieszkanego przez przedziwne – często przerażające – stworzenia; japońska wariacja na temat „Alicji w krainie czarów” i baśniowego rytuału inicjacji; prawdziwa uczta dla wyobraźni.

Filmy dokumentalne

Jeśli lubicie oglądać filmy dokumentalne, koniecznie zajrzyjcie na Ninatekę, która zapewnia darmowy dostęp do wielu ciekawych pozycji, zarówno klasyków kina dokumentalnego, jak też najnowszych produkcji docenionych na międzynarodowych festiwalach. Polecamy kilka nowszych tytułów, które szczególnie warto zobaczyć.

  1. „Pod opieką wiecznego słońca”, reż. Witalij Manski ( Czechy, Niemcy, Rosja, Korea Północna, Łotwa 2015r.) – film ukazujący życie wzorcowej rodziny w Korei Północnej starannie wyreżyserowane przez państwowych cenzorów. Twórcom udaje się zajrzeć za kulisy odgrywanego przed ekipą filmową spektaklu i uchwycić kawałek prawdy o tym tajemniczym kraju. Widowisko absurdu, podczas którego będziecie na przemian śmiać się, wzruszać i kręcić głową z niedowierzania.
  2. „Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck (Belgia, Francja, Szwajcaria, USA 2016 r. ) – poruszająca historia rasizmu i walki o równe prawa Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych. Narratorem opowieści jest niezwykły pisarz i mówca, James Baldwin – w filmie wykorzystano fragmenty jego powieści. Pozycja absolutnie obowiązkowa. Tytułowe zdanie będzie rezonować w Waszych głowach na długo po obejrzeniu filmu.
  3. „Over the limit”, reż. Marta Prus (Finlandia, Niemcy, Polska 2017) – bohaterką dokumentu jest utytułowana rosyjska gimnastyczka, Margarita Mamun, której życie kręci się wokół treningów i kolejnych zawodów sportowych. Twórcy dokonują zbliżenia na jej skomplikowane relacje z trenerkami, świat skrajnych emocji i ekstremalnych przeżyć. Możecie być pewni, że Wasz odbiór perfekcyjnych sportowych wyczynów oglądanych w telewizji nie będzie już taki, jak przed seansem filmu.

Filmy przyrodnicze

  1. „Tętno pierwotnej puszczy” oraz „Saga prastarej puszczy” – klasyki kina przyrodniczego zrealizowane dla Telewizji Polskiej przez Bożenę i Jana Walencików. Być może większość z Was zna je doskonale, ale warto je sobie przypomnieć i pokazać dzieciom. „Tętno…” ukazuje Puszczę Białowieską z jej niezwykłym bogactwem fauny i flory okiem czułych i wnikliwych obserwatorów, których pracę widzimy na ekranie. „Saga…” to fabularyzowane opowieści o różnych zwierzętach zamieszkujących Puszczę, takich jak wilk, kruk, żubr lub ryś. | Filmy na DVD dostępne do kupienia w okazyjnych cenach w wielu sklepach internetowych.
  2. „Nasza planeta” – kilkuodcinkowy serial Netflixa z oszałamiającymi zdjęciami i ujęciami, których wcześniej nie udało się nikomu zrealizować ze względu na ograniczenia sprzętowe. Każdy odcinek poświęcony jest innemu zagadnieniu, m.in. dżunglom, słodkim wodom, oceanom czy lodowcom. Twórcy poruszają aspekt oddziaływania człowieka na przyrodę i skutków zmian klimatycznych odczuwalnych przez zwierzęta i niszczących świat, który dotąd znaliśmy. | Dostępny na Netflixie.
  3. „Ziemia nocą” – najnowsza propozycja Netflixa, serial składający się z sześciu odcinków pokazujących nocne życie zwierząt m.in. na równinach, w wielkich miastach i oceanach. Niezwykłe zdjęcia wykonane dzięki zaawansowanej technice odkrywają przed nami wiele ciekawostek. | Dostępny na Netflixie.
  4. „Królestwo” – film wyreżyserowany przez Jacques’a Perrina i Jacques’a Cluzauda pokazuje dzieje niezwykłego królestwa – lasu i żyjących w nim zwierząt. W poruszających obrazach prezentuje różnorodność i piękno życia w europejskiej puszczy przed tysiącami lat oraz koniec złotej ery lasów wynikający z działalności człowieka i zmian cywilizacyjnych. | Film dostępny na vod.pl.