KinoUkraїna na Feminatywie

Pokaz filmu Klondike, reż. Maryna Er Gorbach oraz spotkanie z twórczynią

Zapraszamy 10.11 o godzinie 19:00 do Dolnośląskiego Centrum Filmowego przy ul. Piłsudskiego 64a

Wieczór filmowy w DCF jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Feminatywa

DCF oraz Proxet Culture Club (inicjatywa firmy Proxet) zapraszają na pokaz ukraińskiego filmu „Klondike” w reż. Maryny Er Horbach.

Dramat, którego akcja rozgrywa się w lipcu 2014 roku w Donbasie, opowiada historię małżeństwa, Irki i Tolika. Para przygotowuje się do narodzin dziecka, jednak rosyjska inwazja niszczy ich dotychczasowe życie. Artyleria burzy jedną ze ścian ich domu, na podwórko spadają zwłoki ofiar katastrofy lotniczej MH17, a separatystyczni przyjaciele Tolika oczekują, że przyłączy się on do ich działań. Jednak zamiast uciekać, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Nawet gdy do drzwi pukają żołnierze armii rosyjskiej.

Film został wyróżniony na Berlinale Nagrodą Ekumeniczną w sekcji Panorama oraz podczas festiwalu Sundance, gdzie dostał nagrodę za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Dramatic. 

„Znakomicie wyreżyserowany i zainscenizowany, sprawia, że dzielimy wszystkie emocje bohaterów, a finałowe sekwencje robią tak silne wrażenie, że wstrzymujemy oddech.”

                                    Michał Kaczoń

„Klondike” /Ukraina, Turcja, 2022/ 100’

reżyseria: Maryna Er Horbach 

Zdjęcia: Svyatoslav Bulakovskiy

Występują: Oksana Cherkashyna, Evgeniy Efremov

10 listopada (czwartek), 19:00, więcej informacji: https://dcf.wroclaw.pl/cykle/kino-ukraina/ oraz @DcfKinoUkraina (Facebook)

Po seansie odbędzie się spotkanie z Oksaną Cherkashyną, odtwórczynią głównej roli w filmie „Klondike”. Aktorka opowie o tworzeniu swojej postaci, procesie powstawania filmu, a także o jego odbiorze zarówno w kraju, jak i za granicą. Porozmawiamy również o tym, dlaczego w dramacie wojennym tak ważne miejsce zajmuje silna postać kobieca oraz jak to koresponduje z realiami wojny w Ukrainie. Zastanowimy się ponadto nad rolą kobiety w świetle ukraińskiej tradycji i jak obecne wydarzenia wpływają na zmianę wyobrażeń na ten temat. 

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek, który zostanie zaserwowany w holu kina DCF i który stanie się dobrą okazją do wzajemnego poznania się oraz podzielenia się własnymi wrażeniami. 

bilety: normalny 21 zł | ulgowy 18 zł z hasłem „Feminatywa” bilet w cenie 16 zł do kupienia w kasie kina