Konopnicka. Wieszczka-Społecznica-Feministka

11.11 | 18.00 | CBK Fama, ul. B. Krzywoustego 286

Rozmawiają:

Lena Magnone – naukowczyni, autorka monografii poświęconej Marii Konopnickiej oraz edytorka listów pisarki do dzieci.

Karolina Dzimira-Zarzycka – popularyzatorka herstorii, autorka książki Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki.

Moderuje:

Joanna Hytrek-Hryciuk – herstoryczka, autorka książek na temat historii Dolnego Śląska.

6 Panel:

Na jagody, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Nasza szkapa, Mendel Gdański, no i lust but not least Rota. Lektury szkolne, patos, grafomania – z tym dla wielu z nas kojarzy się twórczość Marii Konopnickiej. Tymczasem pisarka, uznawana w swojej epoce za narodową wieszczkę lub – nieraz złośliwie – wieszczkę postępu, to postać mieniąca się wieloma barwami, posiadająca życiorys bujny i naznaczony ciągłą drogą. Autorka poczytnych książek dla dzieci, zaangażowanych nowel i poezji, krytyczka literacka i tłumaczka, redaktorka progresywnego pisma dla kobiet „Świt”, działaczka społeczna z uwagą przyglądająca się grupom marginalizowanym, podróżniczka, reportażystka, matka sześciorga dzieci, żona Jarosława, partnerka Marii Dulębianki – to tylko część wątków biografii Konopnickiej, które splatają się ze sobą na przestrzeni niespełna 70 lat jej życia. 

Podczas spotkania Feminatywy skupimy się na Konopnickiej społecznicy i feministce, osobie niedającej się wtłoczyć w prostą ramkę konwenansu i uświęconej literackiej tradycji. Postać pisarki przybliżą nam monografistka i edytorka listów bohaterki – Lena Magnone oraz biografka Konopnickiej i Dulębianki – Karolina Dzimira-Zarzycka. Spotkanie poprowadzi herstoryczka Joanna Hytrek-Hryciuk. 

Panelistki:

Lena Magnone, Karolina Dzimira-Zarzycka, Joanna Hytrek-Hryciuk
Lena Magnone, Karolina Dzimira-Zarzycka, Joanna Hytrek-Hryciuk

Lena Magnone – dr hab., pracuje w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu w Oldenburgu. W latach 2007-2020 adiunktka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Fundacji Fulbrighta (2019–2020), Fundacji Humboldta (2020–2022), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015–2018) oraz Fundacji Tygodnika Polityka (2007–2008). Autorka m.in. dwóch monografii: Maria Konopnicka. Lustra i symptomy (słowo/obraz terytoria 2011) oraz Emisariusze Freuda. Transfer kulturowy psychoanalizy do polskich sfer inteligenckich przed drugą wojną światową (Universitas 2016). Edytorka listów Marii Konopnickiej do dzieci (Listy do synów i córek, IBL PAN 2010).

Karolina Dzimira-Zarzycka – absolwentka historii sztuki oraz polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki (Wydawnictwo Marginesy, 2022), a także ponad dwustu artykułów popularnonaukowych związanych ze sztuką i kulturą dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku oraz historią kobiet. Wiele z nich przybliża sylwetki mniej znanych postaci, często wybitnych kobiet: artystek, podróżniczek, badaczek, działaczek społecznych. Od kilku lat współpracuje z portalami Culture.pl (Instytut Adama Mickiewicza) i Historia:poszukaj (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów). Prowadzi także projekt popularnonaukowy Prenumeratorka poświęcony dawnej prasie kobiecej w Polsce, rozpoczęty w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w sieci

Joanna Hytrek-Hryciuk – studiowała historię oraz slawistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Ludwig Maximilian Universitaet w Monachium. Jest laureatką nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza za książkę pt. Rosjanie nadchodzą! Ludność niemiecka i żołnierze Armii Radzieckiej (Czerwonej) na Dolnym Śląsku w latach 1945 -1948 oraz tytułu 30. Kreatywnych Miasta Wrocławia w 2020 r. za książkę Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938 – 1944. Interesuje się herstorią, mikrohistoria i historią społeczną XX w. Obecnie pracuje w Muzeum Pana Tadeusza, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.