Kto śpi pod strzechą? Kto w lesie śpiewa? – opowieści o demonach słowiańskich

Zapraszamy w niedzielę 25 czerwca o godzinie 17:00

Miejsce: CBK FAMA, taras na trzecim piętrze

Wstęp: wolny

Opis wydarzenia:

Tuż po najkrótszej nocy w roku, w czasie magicznego letniego przesilenia, kiedy granica między światami Duchów, Rusałek, Leszych, Żywych a Umarłych zaciera się, będziemy snuć nić opowieści z różnych zakątków Polski i Ukrainy: o młodzieńcach dzielnych i odważnych, o zielonowłosych rusałkach, o skarbach i dobrej doli, a i o niedoli też. Zajrzymy w ciemną lasów gęstwinę, gdzie mieszkają leśne Mamuny, Mawki i Leszy. Będzie mrocznie, będzie troszkę strasznie, będzie zabawnie i, mamy nadzieję, wzruszająco i romantycznie. Opowieściom będą towarzyszyć tradycyjne ludowe pieśni ukraińskie i polskie. Opowiadanie: Roksana Pietruczanis, muzyka: Margarita Udovichenko.

O Artystkach:

Roksana Pietruczanis to z wykształcenia filolożka i kulturoznawczyni, a z zamiłowania pasjonatka tanga argentyńskiego i Tatr Wysokich. Z powołania bajarka i tkaczka opowieści. Zawodowo zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturalnych – koncerty, wystawy, warsztaty, performance, Festiwale Filmowe.  Jak często bywa, zupełnie przypadkowo zaczęła przygodę w świecie opowieści, która pochłonęła ją całkowicie. Inspiracji do opowieści czerpie z mitologii słowiańskiej, demonologii oraz wierzeń ludowych. Fascynuje się folklorem wschodniosłowiańskim oraz mrocznymi, pełnymi grozy historiami. Opowiada głównie dla osób dorosłych, bowiem łączy żartobliwe historie z mrocznymi elementami.

Margarita Udovichenko – absolwentka Uniwersytetu Sztuki w Charkowie, na wydziale Aktor teatru Lalek. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego „Wsia Naderzda”, w 2018-2019 roku była organizatorem Projektu „Pieśń Wędrująca” (Warszawa), który był zrealizowany dzięki Warszawskiemu Programowi Edukacji Kulturalnej. Jest wokalistką etno zespołów Kukawica, Moribaya, Sumana oraz Korinnia. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie prace z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego i białego. Szukając rożnych piosenek z całego świata i śpiewając je poszukuje naie tylko dobrego brzmienia, ale również poszukuje dialogu między ludźmi.

Artystki na scenie podczas występu.
Artystki na scenie podczas występu.