Jadłodzielnia na Psim Polu
Kolejna wrocławska jadłodzielnia stanęła przy Famie
Wrocławskie osiedle Psie Pole doczekało się jadłodzielni w ramach wspólnej inicjatywy CBK FAMA i Foodsharing Wrocław. Jadłodzielnia stanęła przy budynku Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama od strony ul. Sycowskiej. Zapraszamy do dzielenia się nadwyżkami żywności mieszkańców, a także lokalne firmy. Z jedzenia znajdującego się w lodówce może korzystać każdy – bez względu na status społeczny czy materialny.
Otwarcie jadłodzielni
12 marca 2021 r., godz. 14:00
Zapraszamy mieszkańców, sąsiadów i okoliczne instytucje do wzięcia udziału w otwarciu i dzielenia się jedzeniem.
Zostawiając produkty, pamiętajmy o kilku zasadach:
- Nie zostawiamy surowego mięsa, ryb czy produktów zawierających surowe jaja;
- Nie zostawiamy produktów o przekroczonym terminie przydatności do spożycia;
- Jeśli w lodówce umieszczamy żywność przyrządzoną samodzielnie, opisujemy ją (warto zaznaczyć, czy jest ona wegańska, wegetariańska czy też mięsna) oraz podajemy datę przygotowania.
Foodsharing czyli co?
Idea foodsharingu przywędrowała do Polski z Niemiec i przez ostatnie lata rozprzestrzeniła się na cały kraj, dziś znana jest we wszystkich większych miastach. We Wrocławiu mamy już kilkanaście lodówek społecznych, dzięki którym możemy dzielić i wymieniać się jedzeniem, a tym samym wspierać osoby potrzebujące, a także działać na korzyść środowiska. To mały krok w stronę zwalczania globalnej nadprodukcji i marnotrawienia żywności – ale przecież małymi kroczkami do celu!
Dom kultury – domem sąsiedzkiego wsparcia
Z powodu epidemii działalność kulturalna i edukacyjna centrów kultury od miesięcy tkwi w stanie zamrożenia. Jaką rolę może pełnić lokalny ośrodek kultury czasie kryzysu i ograniczenia kontaktu bezpośredniego? Fama ma dwie propozycje.
Pierwsza to Telefon dobrego słowa, który działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00 pod numerem +48 71 777 99 44 wew. 2. Codziennie pracowniczka centrum czeka na kontakt z osobami, które potrzebuję porozmawiać, podzielić się codziennymi troskami lub poszukać wsparcia. Rozmowa z pracowniczką kultury nie zastąpi konsultacji z psychologiem, ale może być odpowiedzią dla osób, których głównym problemem w czasie pandemii jest samotność. Grupą najbardziej narażoną na społeczne wykluczenie są aktualnie seniorzy i to głównie z myślą o nich powstała famowa infolinia.
Fama uruchomiła także pomocową grupę na Facebooku Sami Swoi – sąsiedzka ekipa Psie Pole. Można w niej oferować pomoc w zrobieniu zakupów, drobnych pracach remontowych, wyprowadzeniu psa czy zgłosić się z własną potrzebą lub prośbą. Dozwolone jest także promowanie lokalnych bezpłatnych inicjatyw i reklamowanie się miejscowych firm i usługodawców.
Wstrzymanie działalności kulturalnej nie musi być równoznaczne z zanikiem więzi budowanych w obrębie instytucji. Rzeczywistość zmusza nas do szukania nowych połączeń międzyludzkich i wychodzenia centów kultury poza standardową ofertę. Może paradoksalnie sprawi to, że kultura poszerzy swoje kompetencje i pole działania? Jedno jest pewne – czas na zmianę.
Kontakt z mediami:
Daria Ławniczak, daria@fama.wroc.pl, +48 792 546 332


