Jadłodzielnia na Psim Polu

Kolejna wrocławska jadłodzielnia stanęła przy Famie

Wrocławskie osiedle Psie Pole doczekało się jadłodzielni w ramach wspólnej inicjatywy CBK FAMA i Foodsharing Wrocław. Jadłodzielnia stanęła przy budynku Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama od strony ul. Sycowskiej. Zapraszamy do dzielenia się nadwyżkami żywności mieszkańców, a także lokalne firmy. Z jedzenia znajdującego się w lodówce może korzystać każdy – bez względu na status społeczny czy materialny.

Otwarcie jadłodzielni

12 marca 2021 r., godz. 14:00

Zapraszamy mieszkańców, sąsiadów i okoliczne instytucje do wzięcia udziału w otwarciu i dzielenia się jedzeniem.

Zostawiając produkty, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • Nie zostawiamy surowego mięsa, ryb czy produktów zawierających surowe jaja;
  • Nie zostawiamy produktów o przekroczonym terminie przydatności do spożycia;
  • Jeśli w lodówce umieszczamy żywność przyrządzoną samodzielnie, opisujemy ją (warto zaznaczyć, czy jest ona wegańska, wegetariańska czy też mięsna) oraz podajemy datę przygotowania.

Foodsharing czyli co?

Idea foodsharingu przywędrowała do Polski z Niemiec i przez ostatnie lata rozprzestrzeniła się na cały kraj, dziś znana jest we wszystkich większych miastach. We Wrocławiu mamy już kilkanaście lodówek społecznych, dzięki którym możemy dzielić i wymieniać się jedzeniem, a tym samym wspierać osoby potrzebujące, a także działać na korzyść środowiska. To mały krok w stronę zwalczania globalnej nadprodukcji i marnotrawienia żywności – ale przecież małymi kroczkami do celu!

Dom kultury – domem sąsiedzkiego wsparcia

Z powodu epidemii działalność kulturalna i edukacyjna centrów kultury od miesięcy tkwi w stanie zamrożenia. Jaką rolę może pełnić lokalny ośrodek kultury czasie kryzysu i ograniczenia kontaktu bezpośredniego? Fama ma dwie propozycje.

Pierwsza to Telefon dobrego słowa, który działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00 pod numerem +48 71 777 99 44 wew. 2. Codziennie pracowniczka centrum czeka na kontakt z osobami, które potrzebuję porozmawiać, podzielić się codziennymi troskami lub poszukać wsparcia. Rozmowa z pracowniczką kultury nie zastąpi konsultacji z psychologiem, ale może być odpowiedzią dla osób, których głównym problemem w czasie pandemii jest samotność. Grupą najbardziej narażoną na społeczne wykluczenie są aktualnie seniorzy i to głównie z myślą o nich powstała famowa infolinia.

Fama uruchomiła także pomocową grupę na Facebooku Sami Swoi – sąsiedzka ekipa Psie Pole. Można w niej oferować pomoc w zrobieniu zakupów, drobnych pracach remontowych, wyprowadzeniu psa czy zgłosić się z własną potrzebą lub prośbą. Dozwolone jest także promowanie lokalnych bezpłatnych inicjatyw i reklamowanie się miejscowych firm i usługodawców.

Wstrzymanie działalności kulturalnej nie musi być równoznaczne z zanikiem więzi budowanych w obrębie instytucji. Rzeczywistość zmusza nas do szukania nowych połączeń międzyludzkich i wychodzenia centów kultury poza standardową ofertę. Może paradoksalnie sprawi to, że kultura poszerzy swoje kompetencje i pole działania? Jedno jest pewne – czas na zmianę.

Kontakt z mediami:

Daria Ławniczak, daria@fama.wroc.pl, +48 792 546 332

Montaż lodówki społecznej na Psim Polu.
Montaż lodówki na Psim Polu przy CBK FAMA.
Montaż lodówki społecznej na Psim Polu.
Montaż lodówki na Psim Polu przy CBK FAMA.
Montaż lodówki społecznej na Psim Polu.
Montaż lodówki na Psim Polu przy CBK FAMA.