Miasto dla kobiet – miasto dla wszystkich

11 listopada, sobota | godzina 18:00

Miejsce: CBK FAMA, ul. B. Krzywoustego 286 

Dla kogo i przez kogo budowane są miasta, w których żyjemy? Czy odpowiadają one na potrzeby kobiet, osób ze społeczności LGBT+, osób z niepełnosprawnością lub doświadczeniem migranckim? Czy pozwalają wszystkim czuć się w nich bezpiecznie, umożliwiają komfortowe funkcjonowanie w różnych sferach życia (pracy, rodzinie, grupach towarzyskich), dają przestrzeń na realizację zainteresowań oraz odpoczynek? Drugie spotkanie Feminatywy pomoże nam odpowiedzieć na te pytania. Wraz z zaproszonymi gościniami pomówimy o geografii feministycznej i społecznej, o tym, jak procesy, takie jak gentryfikacja, ruchy migranckie czy zmiany światopoglądowe wpływają na kształt naszych miasta. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy płeć ma znaczenie w kontekście bardziej równościowego i mniej inwazyjnego dla przyrody budowania miejskiej tkanki i czy kobiety architektki, urbanistki, planistki mogą zrewolucjonizować przestrzeń. 


Rozmawiają:

Magdalena Matysek-Imielińska – kulturoznawczyni i socjolożka zajmująca się tematyką miasta w działaniu oraz zaangażowanej architektury i urbanistyki polskiego modernizmu.

Anna Bieliz animatorka, edukatorka i menadżerka kultury, dyrektorka programowa Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie, główna koordynatorka Programu Mikrogranty.

Zuzanna Kowalczyk (moderacja) – dziennikarka, kulturoznawczyni, redaktorka prowadząca i stała autorka esejów oraz podcastów w „Piśmie. Magazynie Opinii”.

Poznajcie nasze rozmówczynie:

Gościnie drugiego spotkania Festiwalu Feminatywa
Zuzanna Kowalczyk, Anna Bieliz, Magdalena Matysek-Imielińsk

Zuzanna Kowalczyk

Redaktorka prowadząca i stała autorka esejów oraz podcastów w „Piśmie. Magazynie Opinii”. Dziennikarka, kulturoznawczyni. Wcześniej związana m.in. z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Świątecznym” (dziś: „Wolna Sobota”), „non/fiction”, Papaya.Rocks i Dwutygodniku. 

Anna Bieliz

Animatorka, edukatorka i menadżerka kultury, absolwentka socjologii, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz communication design na Uniwersytecie Wrocławskim. Główna koordynatorka programu Mikrogranty Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz dyrektorka programowa Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie. Od 2014 roku współtworzy Wrocławską Fundację Filmową. W latach 2015–2016 koordynowała projekty wymiany rezydencyjnej prowadzone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro (Europejska Stolica Kultury 2016). Zaangażowana w liczne lokalne projekty społeczne o charakterze animacyjnym, edukacyjnym i kulturotwórczym (m. in. „Sympozjum Wrocław 70/20”, „Diagnoza Wrocławskiej Kultury”, „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA”),  Zwolenniczka „Wrocławia osiedlowego”, otwarta na wszelką współpracę międzysektorową. „Rekreacyjnie” poszukuje kostek polskich do obfotografowania (profil na portalu Instagram @kostka.polska) oraz co ciekawszych przykładów wrocławskich śródmiejskich plomb (które dokumentuje na IG @plombowanie). 

Magdalena Matysek-Imielińska

Kulturoznawczyni i socjolożka, adiunktka w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się tradycją polskiej myśli humanistycznej, a także myślą krytyczną. W obszarze studiów miejskich zajmuje się tematyką miasta w działaniu oraz zaangażowanej architektury i urbanistyki polskiego modernizmu. Autorka książki Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia  Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej (Fundacja Nowej Kultury, Bęc Zmiana, 2018) oraz książki wydanej w serii Urban Book Series: Warsaw Housing Cooperative. City in Action (Springer, 2020). Współpracuje z czasopismami kulturoznawczymi: „Prace Kulturoznawcze”, „Kultura Współczesna”, „Przegląd Kulturoznawczy”. 

Wstęp wolny