Opiekunki do każdego

14 listopada, wtorek | godzina 18:00

 Miejsce: filia 7 MBP, ul. Suwalska 11 

Opieka nad dziećmi i wnukami, chorymi domownikami, osobami z niepełnosprawnością i starszymi w rodzinie spoczywa przede wszystkim na kobietach. To nie tylko praca fizyczna, ale też ogrom pracy emocjonalnej, której nie zauważają często nawet same świadczące je osoby – tak silne jest w nas przekonanie, że wysłuchiwanie, pocieszanie, pamiętanie, dbanie o miłą atmosferę w domu to nasz oczywisty obowiązek. Zgodnie z raportem Oxfam sprzed dwóch lat nieodpłatna praca kobiet wyceniana jest na ok. 10 bilionów dolarów rocznie, czyli trzy razy więcej niż wynosi wkład w gospodarkę światowego przemysłu technologicznego. Jak na tym tle wygląda nasze polskie podwórko? Jak systemowo możemy poprawić życie kobiet-opiekunek nieopłacanych za swoją pracę, borykających się z kryzysami psychicznymi i wycieńczeniem? To tylko część pytań, nad którymi zatrzymamy się podczas festiwalowej dyskusji z pisarkami i aktywistkami – Agnieszką Szpilą i Sylwią Chutnik oraz socjolożką Anną Wiatr.


Rozmawiają:

Agnieszka Szpila pisarka, ekofeministka, kulturoznawczyni, aktywistka, matka trzech córek, w tym dwóch z niepełnosprawnością. 

Anna Wiatr socjolożka, reportażystka, felietonistka, autorka książek o pracy opiekuńczej.

Anna Smarzyński – animatorka kultury, aktywistka, założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości, matka syna z niepełnosprawnością. 

Sylwia Chutnik (moderacja) – pisarka, publicystka, działaczka społeczna, promotorka czytelnictwa i kuratorka festiwali literackich. 

Poznajcie nasze rozmówczynie:

Uczestniczki czwarteho panelu Festiwalu Feminatywa
Agnieszka Szpila, Anna Smarzyński, Sylwia Chutnik, Anna Wiatr

Agnieszka Szpila

Pisarka, ekofeministka, kulturoznawczyni, aktywistka. W swoich ksiażkach i tekstach zajmuje się głównie tematami związanymi z osobami dyskryminowanymi – w tym z mniejszościami, z głównym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Ekofeminizm i niepełnsprawność to główne wątki, którym poświęca uwagę. W swojej pierwszej książce „Łebki od Szpilki” Szpila opowiadała o niepełnosprawnych córkach, w drugiej o Polakach z uwzględnieniem i ujęciem w oryginalny sposób problemu antysemityzmu, rasizmu i homofobii oraz LGBTQ, w trzeciej zaś – „Heksach” o dyskryminacji kobiet i paleniu ich na stosach w procesach o czarostwo. Pisarka traktuje swoje książki jak projekty społeczno-polityczno-kulturowe, uważając pisanie książek dla samego czytania za anachroniczne i niestosowne w świecie, któremu grozi katastrofa klimatyczna i w którym dochodzi do ludobójstwa na różnym tle, także tym mniejszościowym. W najnowszej książce – „Octopussy” – Szpila nawołuje do poszerzania pola wyobraźni, bo, jak twierdzi, nadszedł czas, w którym należy oddać głos innym, niż człowiek, formom życia. Formom wypchniętym poza kulturę. Tylko w ten sposób, zdaniem Szpili, uda się ten świat uratować albo znacznie opóźnić jego koniec.

Anna Smarzyński

Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Pedagogicznym w Zielonej Górze, animatorka kultury, była fotografka, aktywistka społeczna związana z Wrocławiem. Założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości i organizatorka Wrocławskich Marszów Równości. Jest osobą zaangażowaną społecznie, w szczególności angażuje się w ruch LGBTQ. Prowadziła naukę fotografii w ramach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, przez kilka lat pracowała w logistyce, by wreszcie zająć się edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową. Od 2016 roku jest osobą trenerską WenDo. W 2020 r. skończyła Holistyczną Szkołę Trenerów. Jest matką syna z niepełnosprawnością. Identyfikuje się jako osoba queer.

Sylwia Chutnik

Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa, doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, Europejska Noc Literatury). Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Autorka wielu powieści, m.in. „Kieszonkowy Atlas Kobiet” „Cwaniary”, „Smutek cinkciarza”, „Tyłem do kierunku jazdy”, a także książek naukowych („Warszawa Kobiet”, „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954- 1955”), zbioru felietonów „Mama ma zawsze rację” oraz książek dla dzieci („Nieśmiałek”, „Dino Bambino”, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”). Inicjatorka i prezeska Fundacji Mama działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce (2006-2016).

Anna Wiatr

Doktorka socjologii, badaczka specjalizująca się w badaniach społecznych i projektowych, od czasu do czasu reportażystka i felietonistka. Autorka książek „Pomiędzy życiem a śmiercią. Opowieść o tożsamości i umieraniu” (Zakład Wydawniczy Nomos 2013) i „Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017).

Wstęp wolny