Osiedlowy Klub Filmowy: Fuga

Osiedlowy Klub Filmowy – pokaz filmu Fuga w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oraz spotkanie z aktorem, Łukaszem Simlatem, po seansie.

Ikona Termin i godzina seansu: 31.01.2020, godz. 18.00.

Ikona Miejsce: sala widowiskowa na pierwszym piętrze.
Ikona Na pokaz zapraszamy widzów od 16 roku życia.
Ikona Wstęp bezpłatny. Na seans obowiązują zapisy przez formularz

Fuga, reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

(Polska, Szwecja, Czechy 2018)

scenariusz: Gabriela Muskała

zdjęcia: Jakub Kijowski

obsada: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna

czas trwania: 100 min.

Opis filmu

„Fuga” to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy”), Łukasz Simlat („Konwój”) i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek Dancingu” – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film „Fuga” stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?

Łukasz Simlat

Urodził się 11 grudnia 1977 roku w Sosnowcu. Studiował w warszawskiej PWST, którą ukończył w 2000 roku. Po ukończeniu studiów występował gościnnie w kilku teatrach. Od 2007 roku aktor Teatru Powszechnego. Na szklanym ekranie zadebiutował rolą epizodyczną w serialu „Dom” (2000). Przez jakiś czas grał większe role i gościnne epizody w filmach i serialach (m in. w „Warszawie” Dariusza Gajewskiego, „Sforze” Wiesława Wójcika, „Oficerze” Macieja Dejczera). Na planie drugiej części „Bożej Podszewki” dostrzegła go reżyserka Izabela Cywińska, która wkrótce powierzyła mu ambitną rolę rozdartego wewnętrznie Arka w produkcji „Kochankowie z Marony” (2005). Za kreację Arka Simlat otrzymał nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Miał też okazję zagrać Szymona w uhonorowanym kilkoma nagrodami filmie „Statyści” Michała Kwiecińskiego (2006) oraz rolę ojca Adasia we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego. Pamiętne kreacje stworzył także w filmach „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Amok” Kasi Adamik, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Jeziorak” Michała Otłowskiego.

FUGA fotos011