Produkcja filmu muzycznego

Projekt Muzyczne Piekło to jedna z najciekawszych przygód, w jakiej Fama miała szansę uczestniczyć. Jest on świetnym przykładem na to, że włączanie odbiorców w proces kreowania programu centrum przynosi bardzo wymierne rezultaty, pozwala docierać do unikalnych i zapomnianych historii dzielnicy oraz buduje nowe przestrzenie do rozwoju tożsamości lokalnej.

Jak narodził się pomysł?

W trakcie konsultacji społecznych pn. Sami swoi, organizowanych rokrocznie w Famie, mieszkańcy Psiego Pola poruszyli temat muzycznej sceny punk rockowej i metalowej, która działała w obrębie dzielnicy w latach 80. i 90. i lokalnie znana była pod nazwą Piekło. Ponieważ niewiele osób pamięta obecnie działalność Piekła, mieszkańcy chcieli utrwalić tę zanikającą już legendę Psiego Pola. CBK FAMA rozpoczęła zbieranie informacji i archiwizację materiałów dotyczących tego wątku, w czym pomagali aktywnie mieszkańcy Psiego Pola i członkowie ówczesnych zespołów. W trakcie kilku miesięcy udało się zbudować bazę kontaktów i zebrać dużą ilość materiałów archiwalnych związanych ze wspomnianą sceną muzyczną (zdjęcia, nagrania video, materiały prasowe).

Warsztaty filmowe

W ramach wiosennej edycji cyklicznego wydarzenia Psie Pole w akcji (marzec-maj 2019) Fama zorganizowała warsztaty filmowe, podczas których uczestnicy, pod okiem profesjonalisty, zrealizowali nagrania z członkami dawnych zespołów i zmontowali zgromadzone materiały. Pieczę artystyczną nad projektem sprawował Jakub Gryzowski, filmowiec związany z wrocławskim kinem niezależnym, który odpowiada za końcowy montaż filmu. W produkcję zaangażowały się lokalne podmioty takie jak Stowarzyszenie Absolwentów, Nauczycieli i Sympatyków Lotniczych Zakładów Naukowych oraz kilkunastu artystów, wśród nich członkowie zespołów: Apokalipsa, Syyon, Lewiatan, Emperor’s Hate, Zwłoki, Stan Oskarżenia, Fucking Fuck, Superrise oraz Sanctum Officium.

Premiera filmu Muzyczne Piekło

W efekcie powstał film dokumentalny o Muzycznym Piekle, którego premiera odbyła się 15 listopada 2019 r., podczas kolejnych konsultacji społecznych Sami Swoi połączonych z obchodami 3 urodzin CBK FAMA. Premiera filmu przyciągnęła dużą rzeszę widzów zarówno z Psiego Pola (mieszkańcy, członkowie grup muzycznych, ich rodziny i przyjaciele, przedstawiciele lokalnych klubów seniora, szkół i instytucji, radni Rady Osiedla), jak i spoza dzielnicy. Film został przyjęty z ogromnym entuzjazmem i był okazją do spotkań po latach, snucia wspomnień i wspólnej zabawy.