Sekretne życie dziewczynek

10 listopada, piątek | godzina 18:00

Miejsce: Mediateka, pl. Teatralny 5

Spotkanie będzie streamingowane na FB Feminatywy, MBP we Wrocławiu, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO

Z czego składa się dziewczynka – ta realna i wyobrażona? Z sekretów. Część z nich spróbujemy odsłonić podczas spotkania otwierającego 4. edycję Feminatwy. Cielesność wpędzająca w niebezpieczeństwo, ułomność przypisywana działaniu hormonów i emocjom, infantylizm i niewinność, uległość i nieszczerość – to tylko kilka z elementów składających się na społeczny i kulturowy konstrukt dziewczynki, tej dziwnej istoty zawieszonej pomiędzy dziecięcością a dorosłością. Z naszymi gościniami pomówimy o dziewczyńskim doświadczeniu, o tym, jak zmieniające się ciało rzutuje na postrzeganie dziewczynek i dlaczego slut shaming jest jednym ze schematów wychowawczych stosowanych wobec nich. Prześledzimy też funkcjonowanie stereotypu „dziewczynki” i kulturowego toposu „dziewczynkowatości”, zgodnie z którym dorosłym kobietom przypisuje się atrybuty dziecięcości w sferze fizycznej i intelektualnej.


Rozmawiają:

Melissa Febos – amerykańska eseistka, autorka książek „Dziewczyństwo” (Wydawnictwo Czarne), „Whipsmart”, „Abandon Me” oraz „Body Work”.

Weronika Murek – pisarka, dramaturżka i publicystka, autorka wydanego w 2023 r. zbioru „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” (Wydawnictwo Czarne). 

Katarzyna Byłów (moderacja) – językoznawczyni i antropolożka, tłumaczka książek o tematyce społecznej i humanistycznej.

Wstęp wolny 


Poznajcie nasze rozmówczynie

Melissa Febos, Weronika Murek, Katarzyna Byłów

Melissa Febos

Amerykańska eseistka, adiunktka na uniwersytecie stanowym w Iowa. Absolwentka wydziału sztuk pięknych na nowojorskim Sarah Lawrence College. Autorka książek Dziewczyństwo, Whipsmart, Abandon Me oraz Body Work. Zdobywczyni wielu nagród i nominacji. Stypendystka Fundacji Guggenheima. Publikowała m.in. w „The Paris Review”, „The Sun”, „The Kenyon Review”, „Tin House”, „Granta”, „The Believer”, „The New York Times Magazine”, „The Guardian”, „Elle” oraz „Vogue”. Książka Dziewczyństwo otrzymała Amerykańską Nagrodę Krytyków Literackich, znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Lambda”, a także trafiła do rankingów najlepszych książek 2021 roku m.in. w „Time” i „The Washington Post”. Melissa Febos mieszka z żoną w Iowa.

Weronika Murek

Pisarka, dramaturżka i publicystka. Autorka zbioru opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (wyd. Czarne 2015), nominowanego do Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Proza, Nagrody Conrada, finalisty Nagrody Nike oraz laureata Nagrody im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut książkowy. Na podstawie jednego z opowiadań powstał film krótkometrażowy „Maria nie żyje”, oraz film pełnometrażowy „Przejście” (reż. D. Lamparska), który był w finale konkursu Złote Lwy Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 2015 roku otrzymała Gdyńską Nagrodę Literacką za dramat „Feinweinblein“ oraz nagrodę za najlepszy debiut w Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej za „Sztukę mięsa” (realizacja Teatr Śląski w Katowicach, reż. R. Talarczyk). W 2017 roku na podstawie „Feinweinblein” powstała także sztuka teatru telewizji w cyklu Teatroteka (reż. M. Bednarkiewicz). W 2019 roku ukazał się jej zbiór dramatów pod tym samym tytułem, a w 2023 r. zbiór esejów „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” (obie książki wyd. Czarne). Stale współpracuje z polskimi teatrami, a także z Dwutygodnikiem, miesięcznikiem Pismo oraz dwumiesięcznikiem Książki. Magazyn do czytania. 

Katarzyna Byłów

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, językoznawczyni i antropolożka społeczna, stypendystka programu studiów doktoranckich University of St Andrews w Szkocji (2010-2016), European Mind & Life Summer Research Institute (2015, 2016) i European Varela Awards (2015). Pracowała i prowadziła badania naukowe w Belgii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i w Polsce. Tłumaczka książek i artykułów naukowych z dziedziny antropologii społecznej i kulturowej, historii, historii sztuki, sztuki, tekstów o tematyce społecznej oraz powieści. Tłumaczy z języka angielskiego, francuskiego i polskiego (na angielski). Współpracuje m.in. z wrocławskim wydawnictwem Ośrodka Kultury i Sztuki, dwujęzycznym czasopismem „Etnografia” (Uniwersytet Gdański), Wydawnictwem Krytyki Politycznej, GlowBook, Biurem Literackim i Lexington Books.