Spektakle nowocyrkowe

W tym roku święto nowego cyrku odbędzie się pod hasłem POLSKICH KLIMATÓW. Zaprosiliśmy fantastyczne składy teatralne i nowocyrkowe, które od lat współtworzą polską sztukę uliczną i tę, wystawianą na deskach teatralnych. Wszystkie propozycje podczas 4. Cyrkowego Festiwalu Podwórkowego CYRKOPOLE są bezpłatne dla publiczności. Sprawdź co przygotowaliśmy w tym roku.

Fantomy – Teatr Akt

Spektakl otwierający festiwal
Termin: 25.06.2021 (piątek), godz. 22:00
Miejsce: Plac przy Famie

Spektakl plenerowy inspirowany tekstem Solaris Stanisława Lema.
Teatr Akt tworzy własną wariację teatralną opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością.

Fabuła powieści Lema prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.

Zdjęcie ze spektaklu Fantomy.
Fantomy, fot. Sylwia Zawadzka

Stanisław Lem, Solaris

Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (…). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic (…). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy.

Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny z oryginalnym wykorzystaniem rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video oraz muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem wykonywaną na żywo.
Premiera odbyła się w 2019 roku.

Zdjęcie ze spektaklu Fantomy.
Fantomy, fot. Sylwia Zawadzka

Fantomy – świetne – od geometrii Euklidesa, poprzez przedziwne konstrukcje z helisą włącznie, po ekspedycję w odległe światy równoległe z nowymi mitami genezyjskimi – zwielokrotnionymi – i powrót do trójkątów (piramid) o koronkowej strukturze – ileż sensów można odnaleźć w na pozór prostym wykorzystaniu rur(-ek), kalejdoskopowych efektów laserowych, segwayów i mistrzostwa akrobatycznego aktorów.

Występują:

  • Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk
  • Scenariusz, reżyseria – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
  • Muzyka (kompozycja i wykonanie na żywo) – Dominik Strycharski
  • Współpraca scenograficzna – Roman Woźniak
  • Współpraca plastyczna – Anna Rudzińska
  • Projekcje – Jakub Musiałowicz, Maciej Białek.
  • Realizacja światła – Adam Sztorc
  • Realizacja projekcji – Szymon Cieślak / Dreamage
Film w serwisie Youtube – „Fantomy” Teatr Akt


Epitafium Błazna – Kolektyw KEJOS

Termin: 26.06.2021 (sobota), godz. 21:00
Miejsce: Rynek Psiego Pola
Czas trwania: 60 min
Rekomendowany wiek: od 10 lat
Klaunada, teatr ruchu, teatr plastyczny, żonglerka, taniec

Co musieli zrobić aktorzy czasów elżbietańskich, by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić w wykonawcę kamieniem, gdy ten wydał mu się zbyt nudny?
Jakich strategii teatralnych, oprócz deklamacji tekstu użyć, by przekazać żądnej rozrywki publice bardziej złożoną treść? Co by było, gdyby za wystawienie sztuk Szekspira zabrał się błazen?

Te pytania stają się punktem wyjścia do poszukiwań artystycznych Kolektywu KEJOS. Epitafium Błazna to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią szekspirowskiego błazna. Bazując na tym co „między wierszami” Kolektyw snuje nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami, a współczesnością. Archetypiczne postaci poszukują sposobów na wspólną egzystencję wśród szekspirowskich motywów władzy, namiętności przemocy. Zadają pytanie o celowość dalszego uczestnictwa w sztuce, której przebieg i zakończenie jest z góry zdeterminowane przez okrutny humor dramaturga-błazna. Spektakl ujawnia efekty eksperymentu artystycznego badającego relacje między teatrem a współczesnym cyrkiem.

Zdjęcie z prób spektaklu Epitafium Błazna, Kolektyw KEJOS.
Epitafium Błazna, fot. Sebastian Góra

Kolektyw KEJOS to grupa artystów, która w swej pracy skupia się nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi, takimi jak teatr, taniec, muzyka czy multimedia. Spektakle grupy łączą w sobie różnorodne dziedziny sztuki, uporządkowane, podobnie jak w teatrze, według pewnego scenariusza, tematu i historii. W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku, pokazy Kolektywu stanowią nie tylko serię sztuczek, ale i spójmą artystyczną wypowiedź.

  • Reżyseria, scenariusz, koncepcja: Kolektyw KEJOS, Marta Kuczyńska, Jacek Timingeriu
  • Obsada: Marta Kuczyńska, Jacek Timingeriu, Zuzanna Nir, Youri Gregoire, Adam Banach
  • Scenogria: Barbara Szymczak
  • Wykonanie kostiumów: Olga Rudzińska
  • Pomoc techniczka: Ewa Timingeriu
  • Pomoc krawiecka: Maria Zając
Epitafium Błazna, fot. Dawid Linkowski

Medieval

Termin: 26.06.2021 (sobota), godz. 20:00
Miejsce: Plac przy Famie
Czas trwania: 25 minut

Medieval to osadzona w czasach średniowiecznych opowieść o zniewoleniu oraz znaczeniu ludzkiego życia w obliczu tego, co nieznane. Podczas spektaklu w sposób metaforyczny padają pytania o przeznaczenie i fatum – czy ciąży ono nad każdym z nas? Emocjonująca i dynamiczna opowieści o losie, który pisze nieprzewidywalne scenariusze. To widowisko przepełnione tańcem, akrobatyką i niezwykłą atmosferą.

Grupa składa się z trzyosobowego składu akrobatycznego z bogatym doświadczeniem scenicznym w Polsce i zagranicą (m.in. Gruzja, Bangladesz, Norwegia). W tym występ w francuskim show „Le Plus Grand Cabaret du Monde”, oraz udział w spektaklu „Sen Nocy Letniej” tworzonym przez Teatr Ocelot. 

Zdjęcie 2 mężczyzn akrobatów.
Akrobaci ze spektaklu Medieval

Ale Circus Dance Company

Termin: niedziela 27.06.2021, godz. 18:00
Miejsce: Rynek Psiego Pola
Wstęp: wolny

Artyści Ale Circus Dance Company zaproszą Państwa na niezwykłą i ekskluzywną kolację. Tego posiłku na pewno nie można zaliczyć do przeciętnych. Albowiem, kiedy nikt nie patrzy, nawet najbardziej dystyngowani mężczyźni zmieniają się w chłopców, którzy nigdy tak naprawdę nie dorośli, a głowy wciąż mają pełne łobuzerskich psikusów i zabaw rodem z piaskownicy. 

Ale Circus Dance Company