Transkobieta kobiecie kobietą
10.11 | 18.00 | Mediateka, pl. Teatralny 5
Rozmawiają:
Nina Kuta – transfeministka, redaktorka bazy wiedzy o transpłciowości tranzycja.pl
Zenobia Żaczek – aktywistka walcząca w obronie praw lokatorskich i pracowniczych, w 2020 r. ujawniła się jako osoba transpłciowa.
Moderuje:
Alina Szeptycka – trenerka antydyskryminacyjna, edukatorka, aktywistka.
5 panel
Część polityków/ek, społecznych komentatorów/ek i osób aktywnych w przestrzeni publicznej próbuje wmówić nam, że transpłciowe kobiety są zagrożeniem dla kobiecości pojmowanej esencjonalnie jako niepodważalny zestaw cech posiadanych przez każdą osobę urodzoną z macicą, chcą pozbawić cis kobiety (czyli te, których płeć przypisana przy narodzinach zgadza się z ich tożsamością płciową) praw i widoczności, podszyć się pod nie i zająć ich miejsce. Oskarżenia i wrogość przyjmują kuriozalne, ale i niebezpieczne rozmiary, wzmacniając już i tak dotkliwe podziały w społeczeństwie. Naszą odpowiedzią na to jest siostrzeństwo.
Podczas Feminatywy porozmawiamy z aktywistkami, transpłciowymi kobietami o ich relacji z własnym ciałem, budowaniu tożsamości i walce z uprzedzeniami. Chcemy zastanowić się nad tym, jak – jako kobiety o różnym bagażu doświadczeń – możemy wspierać się i działać we wspólnej sprawie. Zapytamy także, co możemy zrobić, aby stać się osobami sojuszniczymi osób transpłciowych, nie powielać krzywdzących stereotypów na ich temat i rozmawiać z nimi językiem, który nie rani, ale buduje zrozumienie i akceptację.
Panelistki:

Nina Kuta – transfeministka, prowadziła na YouTube kanał TransGrysy, obecnie jest redaktorką bazy wiedzy o transpłciowości tranzycja.pl.
Zenobia Żaczek – współzałożycielka Komitetu Obrony Praw Lokatorów i Związku Syndykalistów Polski, od 2009 r. zajmuje się udzielaniem porad dla osób borykających się z problemami mieszkaniowymi. Organizuje protesty w obronie praw lokatorów i pracowników. Brała udział w pracach w komisjach sejmowych nad ustawą ds. reprywatyzacji, rewitalizacji i nowelizacjami ustawy o ochronie praw lokatorów. Walczyła o zakaz zwrotów kamienic z lokatorami i podłączanie kamienic do centralnego ogrzewania. Zawodowo zajmuje się programowaniem. W 2020 r. ujawniła się jako osoba transpłciowa.
Alina Szeptycka – trenerka antydyskryminacyjna, edukatorka, aktywistka. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Holistycznej Szkoły Trenerów. Współtworzy Stowarzyszenie Kultura Równości, prowadząc działania edukacyjne, rzecznicze, Wrocławski Marsz Równości i Równe Miejsce – Centrum LGBT+ Wrocław. Współprzewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Jacku Sutryku, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet. Współpracuje z Fundacją Katarynka w obszarze kultury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami.