W stronę głębokiej zmiany. Kobiety na rzecz klimatu

15 listopada, środa | godzina 18:00

Miejsce:  Coventry University, ul. Powstańców Śląskich 17

+++Wstęp bezpłatny/obowiązują zapisy+++

Kobiety przejmują się zmianami klimatycznymi bardziej niż mężczyźni i wykazują większą troskę w stosunku do przyrody – jest to fakt, który potwierdzają badania naukowe, raporty organizacji pozarządowych i sondaże polityczne. Kobiety częściej deklarują chęć działania na rzecz klimatu, wchodząc do polityki, częściej też głosują na osoby, które w swoich programach wyborczych wykazują troskę o przyrodę; szybciej sięgają po domowe rozwiązania proekologiczne i doceniają wartość edukacji o klimacie swoich dzieci. To kobiety stoją na czele wielu inicjatyw na rzecz ochrony przyrody, a także podejmują działania proekologiczne w biznesie i nauce. Jednocześnie to kobiety – szczególnie mieszkanki globalnego Południa – są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu.  Dlaczego płeć ma aż takie znaczenie dla zaangażowania w kwestie ekologiczne? Czy w odpowiedzi na to pytanie mogą okazać się pomocne narzędzia krytyczne ekofeminizmu, który już w latach 70. XX weku zwrócił uwagę na podobieństwa pomiędzy opresyjnym patriarchalnym stosunkiem do kobiet (oraz grup mniejszościowych) i przyrody? Co możemy zrobić, żeby doprowadzić do głębokiej zmiany w myśleniu na temat przyrody i relacji człowieka z naturą? Czy jesteśmy w stanie zatrzymać zmiany klimatyczne i zbudować nowy model społeczno-gospodarczy, pozwalający na koegzystencję, a nie eksploatację, kulturę troski w miejsce kultury gwałtu? Czy wciąż mamy na to czas? Na te pytania postarają się odpowiedzieć gościnie kolejnego festiwalowego spotkania. 

Dyskusja zostanie poprowadzona w formule Fish-Bowl – osoby z publiczności będą miały możliwość dołączenia do panelistek podczas całej rozmowy. 


Rozmawiają:

Jadwiga Klata – aktywistka klimatyczna, współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, w przeszłości związana z Extinction Rebellion.

Sylwia Stano – kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej.

Kamila Nowak – ekspertka BNY Mellon zaangażowana w projekty wspierające kulturę włączania, działalność kobiet i zrównoważony rozwój.

dr Joanna Kubicka (moderacja) – wykładowczyni akademicka, specjalistka w dziedzinie zarządzania, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Poznajcie nasze rozmówczynie:

gościnie 5 panelu Feminatywy
Joanna Kubicka, Sylwia Stano, Jadwiga Klata, Kamila Nowak

Jadwiga Klata

współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, prowadząca możliwy podcast Jadwigi Klaty. W przeszłości związana z Extinction Rebellion. Przeciwdziała kryzysowi klimatycznemu i kryzysowi wyobraźni; opowiada w kręgu, działa w teatrze.

Sylwia Stano

Kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej. Pisze m.in. dla „Przekroju” i „Pisma”, (współ)autorka książek „Oto jest Kaśka”, „Ada, to wypada!” (z Zofią Karaszewską) oraz „Całe szczęście jestem kobietą” (z Romą Gąsiorowską). Jest wnuczką śpiewaczki operowej Niny Stano, której postać zainspirowała ją do stworzenia Gusty Star w powieści „Opera na trzy śmierci”.

Kamila Nowak

Ekspertka w obszarze audytu i zarządzania ryzykiem dostawców oraz w outsourcingu reprezentująca Bank of New York Mellon (BNY Mellon). Absolwentka Filozofii, a także Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Zaangażowana w projekty wspierające kulturę włączania i zrównoważony rozwój. W ramach BNY Mellon, jako członkini grupy Oddziaływania na Społeczność (Community Impact), koordynuje projekty, pomagając fundacjom zorientowanym na promocję edukacji i aktywności na rzecz tworzenia społeczeństwa empatycznego, odpowiedzialnego, dbającego o siebie, o innych oraz o planetę. Uczestniczyła w projekcie “Outsourcing w Kontekście Ryzyka Zmiany Klimatycznej” (Climate Change Outsourcing Risk), którego efektem było zaproponowanie bardziej zaawansowanego, ustandaryzowanego podejścia do zarządzania ryzykiem zmiany klimatycznej. W BNY Mellon, w ramach Sieci Inicjatyw Kobiet (Women’s Initiative Network) włącza się w akcje wspierające rozwój oraz działalność kobiet. 

dr Joanna Kubicka

Wykładowczyni akademicka, specjalistka w dziedzinie zarządzania, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, posiadająca zarówno wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej (Coventry University, Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu), jak i praktykę we współpracy z biznesem (Rawlplug S.A., DB Energy, Credit Suisse, Bank ING, LG, Malko Team, Rzeczpospolita, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, Bank Światowy, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki rocławskiej, Green Climate.) oraz organizacjami pozarządowymi (Bank Światowy, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Fundacja OnWater.pl, Fundacja Rozwój Tak-Odkrywki NIE).   

Posiada nieograniczone pokłady energii i pasji rozwoju innych oraz motywowania do zmian. Dogłębnie przekonana o tym, że można i należy prowadzić bardziej zrównoważony i społecznie odpowiedzialny biznes, przynoszący korzyści, nie tylko dla ludzi i środowiska naturalnego, ale także dla wszystkich jego interesariuszy. 

.