Wielokulturowy Sylwester

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA we współpracy z Kalejdoskopem Kultur zaprasza na Wielokulturowy Sylwester. Czy wiesz, że nasi wschodni sąsiedzi – prawosławni i grekokatolicy obchodzą to święto 2 tygodnie później jako Małankę? Niech początek nowego roku będzie świętowany ze wschodnim przytupem, przy dźwiękach muzyki etnicznej i z ludową radością.

W ramach wielokulturowego programu świątecznego proponujemy koncert Danny Vynnytskiej wraz ze Śpiewaczą Bandą z Wrocławia, występ Kabaretu Lwowskiego oraz kolędę przygotowaną wspólnie przez zespół Czyżyky. Materiał zostanie zaprezentowany premierowo w formie podcastu online 31 grudnia 2020.

Ikona Termin: 31.12.2020, godz. 12:00
Ikona Transmisje:

Kobiety w tradycyjnych strojach ludowych.
Fot.: Piotr Spigiel

Program

Kabaret lwowski – piosenki lwowskiej ulicy

Kabaret lwowski to próba nadania nowego życia starym lwowskim piosenkom rozbrzmiewającym na ulicach i w kabaretach, opowiadających, często makabryczne, historie mieszkańców, wagabundów i miejskich bohaterów – batiarów. W Sylwestra rytualnie ożywimy i zaprosimy lwowskie duchy, niczym w Dziadach do dzisiejszego Wrocławia, miasta, gdzie najwięcej tęsknot za miastem Lwa. W trakcie warsztatów dla amatorów i profesjonalistów prowadzonych przez Kalejdoskop Kultur pod kierownictwem Oresta Sharaka zespół starał się reaktywować zapomnianą już tradycję dawnego kabaretu muzycznego, który łącząc muzykę i aktorskie formy wykonania piosenki stanowił ważną rolą w codziennym życiu miasta i był nieodłącznym elementem miejskiego folkloru. Uczestnicy uczyli się śpiewu polifonicznego, budowania harmonii wielogłosowej w stylu retro z lat 30-tych XX wieku oraz aktorskiej modulacji głosu, by wcielić się w rolę „Chóru”. Zapraszamy na premierowy podcast, w którym w atmosferze misterii miejskiej wywołamy Dziady z Łyczakowa i Gródka, z Kleparowa i Lewandówki, z Akademickiej i Wysokiego Zamku – na naszych wrocławskich ulicach.

Skład

  • Orest Sharak – śpiew, gitara
  • Jacek Timingeriu – akordeon, ukulele, dzwonki, świstki
  • Katarzyna Timingeriu – skrzypce, tarka, perkusja
  • Mikołaj Nowicki – kontrabas, mandolina

Chórki

  • Kajetan Bielecki
  • Agnieszka Różańska
  • Ewa Skalska
  • Martyna Młynek

Orest Sharak – szef wrocławskich batiarów

Urodził się w Karpatach w Ukrainie. W 2005 roku rozpoczął naukę aktorstwa na Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. W latach 2007-2011 pracował w Teatrze im. Lesia Kurbasa, gdzie występował między innymi w spektaklach Metamorfozy wg Owidiusza (2007), Pięć elementów w oparciu o opowieści Zen (2009), Bohdanie według Klima (2009), Uczcie na podstawie Platona (2009) i Królu Learze Shakesperae’a. W 2009 roku wspólnie z aktorami teatru założył zespół etniczno-ambientowy Kurbasy, którego praca skupiła się na poszukiwaniu elementów dramatycznych w ukraińskich pieśniach. W tym samym czasie współpracował z Teatrem Lalish (Wiedeń), Tomaszem Bazanem (Teatr Maat Project, Lublin), Marjaną Sadowską (Kolonia). W 2012 roku został aktorem Teatru ZAR, gdzie wziął udział w spektaklach Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie i Armine, Sister. W 2012 roku, po wyprawie na Sycylię, został członkiem grupy In Medias Res, która wykorzystuje pieśni liturgiczne z Korsyki, Sardyni i Sycylii. Od 2012 roku współpracuje z Matejem Matejką. Wziął udział w projekcie Harmonia przeciwieństw. Polska w reżyserii Mateja Matejki (premiera 2014), a także opracowywał muzykę do przedstawienia Niezręczne szczęście. Praktykuje grę na różnych instrumentach z rozmaitych kultur świata.

Portret mężczyzny.
Orest Sharak

Dana Vynnytska i Śpiewacza Banda z Wrocławia

Śpiewacza Banda z Wrocławia to zespół, który łączy miłośników muzyki etnicznej z całego świata i powstał na warsztatach wokalnych prowadzonych przez Danę Vynnytską – ukraińską kompozytorkę, pianistkę oraz wokalistkę (Dagadana i Babooshki, Shockolad). W swoich muzycznych poszukiwaniach opierają się na etnicznych nagraniach z całego świata, wzbogacając je własną interpretacją. Podczas Wielokulturowego Sylwestra Śpiewacza Banda zaprezentuje wielowątkowy utwór PoliWrocław, który powstał dzięki stypendium dla artystów Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

PoliWrocław

PoliWrocław to wieloczęściowy utwór muzyczny à la cantata, inspirowany muzyką etniczną z różnych zakątków świata (których przedstawiciele mieszkają obecnie we Wrocławiu) na chór mieszany i instrumentalistów.
Wielogłosowy śpiew Śpiewaczej Bandy ubogacą swoją grą wybitni muzycy: Mikołaj Pospieszalski na kontrabasie, skrzypcach, Cyprian Baszyński – trąbce, hulusi, flugelhornie, Wojtek Buliński na perkusji, Dana Vynnytska – fortepianie, instrumentach klawiszowych.


Biogramy artystów

Dana Vynnytska:

fortepian, wokal. Prowadząca Śpiewaczą Bandę, wokalistka zespołu Dagadana i pianistka o niezwykle żywym temperamencie, czarującym uśmiechu i zaraźliwym entuzjazmie. Urodzona w Iwano-Frankowsku, absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury „Gaude Polonia„ przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce zaowocował powstaniem DagaDany, Shockolad+Pl. Brała udział w nagraniach takich zespołów, jak Shokolad i Babooshki. Występuje także w zespole Babooshki. 

Portret kobiety.
Dana Vynnytska
Wojciech Buliński:

perkusja. Absolwent Zakładu Muzyki Jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat wielu festiwali jazzowych i perkusyjnych w Polsce i za granicą (m.in. Cross Drumming Festival, International Jazz Contest – Gexto, Tarnów Jazz Contest). Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Leszkiem Cichońskim, Mack Goldsbury, Francesco Angiuli, Mikromusic, L.U.C, Endy Yden, Pawbeats, Zawartko/Piasecki i wieloma innymi.

Cyprian Baszyński:

trąbka. Urodzony w Dubrowniku jeden z najbardziej obiecujących i najciekawszych trębaczy młodego pokolenia jazzowego w Polsce. Współzałożyciel i lider zespołu NSI Quartet” (Debiut Roku 2013 jazzarium.pl dla płyty Introducing). Członek oktetu Cracow Jazz Collecitve oraz kultowego zespołu Free Cooperation. Współpracuje z kwintetem Wojtka Mazolewskiego, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Baronem, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim, zespołem Voo Voo, DagaDana, Natalią Przybysz. Baszyński był również członkiem Bigbandu Kalatówki Zbigniewa Namysłowskiego.

Mikołaj Pospieszalski:

kontrabas, skrzypce. Skrzypek, kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował m.in. z Bester Quartet, 2tm2,3, oraz Arką Noego. Współtwórca zespołu DAGADANA. Zespół DAGADANA wydał w 2018 roku płytę Meridian 68 pod szyldem niemieckiej wytwórni JARO Medien.

Czyżyky

to nieformalna grupa przyjaciół i znajomych z Wrocławia, których łączy łemkowskie pochodzenie lub zamiłowanie do kultury górskiej. Spotykają się od kilku lat, by mówić, śpiewać po łemkowsku i poznawać historię i kulturę przodków. Kreatywni prowadzący zawsze starają się by forma była atrakcyjna dla dzieci, a aranżacje muzyczne pieśni ludowych niejednokrotnie Was zaskoczą. Od momentu powstania grupę wspiera fundacja Kalejdoskop Kultur. Na naszą wielokulturową noc Czyżyky przygotowują piękną kolędę.

O fundacji Kalejdoskop Kultur

Logotyp Kalejdoskopu Kultur.

Fundacja Kalejdoskop Kultur jest platformą dialogu międzykulturowego i międzynarodowego. Jej misją jest aktywizacja społeczna i obywatelska imigrantów oraz mniejszości narodowych i etnicznych, edukacja na rzecz pokoju, promocja wartości takich jak prawa człowieka, demokracja, wolność, tolerancja oraz rozwój współpracy międzynarodowej z Europą Wschodnią ponad granicami Schengen. Angażujemy się w realizację projektów antydyskryminacyjnych, włączamy się w działania na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych, wspieramy akcje humanitarne i specjalizujemy się w działaniach w dziedzinie pomocy rozwojowej. Kluczową rolę w inicjatywach międzynarodowych realizowanych przez fundację odgrywa Ukraina.

Więcej o działalności fundacji Kalejdoskop Kultur

Projekt odbywa się w ramach projektu Kalejdoskop Kultur 2020, który jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław w ramach programu „Wrocławska Strategia na rzecz Dialogu Międzykulturowego” 2018-2022.
www.wroclaw.pl