Własny pokój. O bezdomności kobiet

16 listopada, czwartek | godzina 18:00

Miejsce:  filia 22 MBP, ul. Chociebuska 8-10

Ostatnie badanie liczby osób bezdomnych, zlecone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zostało przeprowadzone w 2019 roku. Wówczas stwierdzono, że liczba osób, pozostających w kryzysie bezdomności w kraju to 30 330, z czego 16,4% stanowią kobiety (4 961 osób). Czy blisko 5 tysięcy kobiet to dużo? Liczby nie dają wyobrażenia, z jakim dramatem spotyka się każda z nich. Wojna w Ukrainie zmusiła kilkanaście milionów osób do opuszczenia własnych domów. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do 1 października 2023 r. ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 16,02 mln osób z Ukrainy. Statystyki MSWiA pokazują, że 97% z nich to kobiety. Ponad milion z osób uchodzących z Ukrainy zostało w naszym kraju. Jak wygląda ich sytuacja mieszkaniowa w obliczu przedłużającej się wojny, problemów na polskim rynku mieszkaniowym i wygaśnięciu pomocowego wzmożeniu z początków wojny? Czy pozostawanie przez wiele miesięcy w pokojach udostępnianych przez polskie rodziny może być namiastką prawdziwego domu? O bezdomności jako problemie systemowym, a także wyzwaniu, jakie musimy podjąć w kontekście ruchów migracyjnych, w rozmowie z Dorotą Borodaj opowiedzą Sylwia Góra i Nina Ptak. 


Rozmawiają:

Sylwia Góra –  kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, autorka książki „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” (Wydawnictwo Marginesy).

Nina Ptak – członkini zarządu Stowarzyszenia Nomada, wspiera osoby migranckie i uchodźcze z doświadczeniem przemocy ze względu na płeć.

Dorota Borodaj (moderacja) – reporterka, autorka wywiadów, kulturoznawczyni.

Poznajcie nasze gościnie:

Gościnie panelu 6 Feminatywy
Nina Ptak, Sylwia Góra, Dorota Borodaj

Nina Ptak

Członkini zarządu Stowarzyszenia Nomada, specjalistka ds. przemocy ze względu na płeć. Feministka, liderka, stratega. Osoba od genderu, programów, partnerstw i komunikacji. Studiowała turystykę, dziennikarstwo i gender studies. Przeżuta przez międzynarodowe korporacje, pracę w NGOs zaczynała w Azji Płd.-Wsch. W Nomadzie prowadzi zespół zajmujący się wspieraniem osób migranckich i uchodźczych z doświadczeniem GBV (gender-based violence) oraz wspiera koordynację, komunikację i fundraising. Prywatnie lubi się przemieszczać po świecie, odbierać dźwięki i obrazy, siedzieć w krzakach, rozwodzić nad kondycją ludzkości i rzucać sucharami.

Sylwia Góra

Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka książki „Ewa Kierska. Malarka melancholii” [Universitas 2020] oraz „Kobiety, których nie ma. Bezdomność kobiet w Polsce” [Marginesy 2022], animatorka kultury, współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, miłośniczka literatury pisanej przez kobiety oraz biografii nieznanych i zapomnianych artystek, stała współpracowniczka „Kultury Liberalnej” oraz „Kosmosu dla Dziewczynek”.

Dorota Borodaj

Reporterka, autorka wywiadów, absolwentka kulturoznawstwa i  Polskiej Szkoły Reportażu, freelancerka. Publikowała dotąd m.in. na portalu OKO.press, w Magazynie Pismo, Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, magazynie Kontakt.  Laureatka Nagrody im. Teresy Torańskiej oraz Grand Prix na Festiwalu Wrażliwym.  

wstęp wolny