Wyrzec się samej siebie. Wystawa

Życie poza sektą – nowa wystawa we wrześniu

Trudno ująć słowami, jak degraduje psychikę życie w lęku przed Armagedonem, przed mściwym bogiem, który obserwuje każdy twój ruch, a także przed starszymi, którzy chętnie zorganizują ci „komitet sądowniczy”, bo po to są.

Czy można czuć się wolną, kiedy życie organizuje się wokół zakazów i nakazów, dotyczących każdej dziedziny życia? Ile trzeba poświęcić dla autentyczności? Ile ryzykuje się, samodzielnym myśleniem, zadawaniem pytań, byciem człowiekiem?

Świadkom Jehowy cytuje się fragment biblii, w którym bóg nakazuje wyrzec się samego siebie i naprawdę tego się od nich oczekuje! Nie zastosowanie się do nakazu, grozi wykluczeniem i utratą kontaktów z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi ze społeczności.

Nie dla każdego jednak istnieje życie poza sektą… Sara Nowacka opowiada o tym obrazami.

Coś sprawiło, że dla niej życie poza sektą nie tylko istnieje, ale jest satysfakcjonujące. Czy jest to jakiś wewnętrzny kompas, wojowniczość, siła? Być może dostrzeżemy to w jej malarstwie.

Wernisaż i spotkanie z autorką Q&A

  • Zapraszamy na wernisaż wystawy w sobotę 16 września o godzinie 15:00 przy wejściu do biblioteki.
  • Tego dnia odbędzie się również spotkanie z autorką Q&A, na którym będzie można wysłuchać opowieści i zadać pytania. Zapraszamy na salę widowiskową o godzinie 16:00.

O autorce

Sara Nowacka– studiuje dziennie na drugim roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Urodzona w 1988 roku w Bystrzycy Kłodzkiej, w sekcie Świadków Jehowy. Wychowana w równie mrocznych Ziębicach, miejscowości Karla Denke. Realia tego miejsca dobrze opisuje książka Aksela Sandemose „Uciekinier przecina swój ślad”. Porzuciła sektę w 19 roku życia i zamieszkała we Wrocławiu. Tutaj studiuje, uczy jogi, maluje, obserwuje uzgodnioną rzeczywistość i siebie w niej.