Wystawa plakatów filmowych Femme (not) Fatale

14.01.2022 – 12.02.2022, parter oraz 1p. CBK FAMA

Prezentujemy wybór 14 plakatów filmowych, których wspólnym mianownikiem jest motyw kobiety. Autorami większości z nich są twórcy Polskiej Szkoły Plakatu.

W historii filmu jak i sztuki kobieta najczęściej funkcjonuje głównie w roli kochanki, żony, matki, obiektu pożądania, uwielbienia oraz zazdrości. Motyw kobiety wciąż jest nieodłączną częścią takich tematów, jak miłość, macierzyństwo, rodzina. Femme z przypisanym jej fatale stawała się więc tłem lub ozdobą nie tylko samego motywu graficznego zapowiadającego film, również w samym filmie była drugo, lub trzecioplanowym elementem. Niemniej jednak prezentowane na wystawie plakaty wyróżniają się znakomitymi skrótami myślowymi, przemyślaną symboliką i, co najprzyjemniejsze dla oka, genialnym warsztatem graficznym. Dobrze zaprojektowany plakat stawał się dzięki temu nie tylko zapowiedzią filmu lecz także często zmuszał do myślenia, do szukania klucza, którym można byłoby się posłużyć w interpretacji danego tytułu.

Małgorzata Radkiewicz podjęła się utworzenia typologii powstałych w filmach wizerunków kobiecości. Według niej wyróżniamy więc kilka typów kobiecych bohaterek, często typy te się na siebie nakładają:

kobieta „satelita” – wierna żona, której spełnieniem jest praca w domu

kobieta ekscentryczna – odróżniając się od reszty społeczeństwa nie tylko swoim wyglądem, ale także śmiałymi oraz często kontrowersyjnymi poglądami, staje się przedmiotem drwin, bądź ostracyzmu społecznego

wyrodna córka – niespełniająca oczekiwań rodziny, przykładowo kobieta zachodzącą w nieślubną ciążę, buntującą się wobec przyjętych norm czy uciekającą z domu, by po chwili do niego powrócić

kobieta sukcesu – przedstawiana jest raczej jako postać niekonwencjonalna, a przez to często nie jest traktowana poważnie

My same tworząc wystawę, postanowiłyśmy nie ograniczać się do czasu powstania dzieła, szukałyśmy tytułów i motywów graficznych, które niezależnie od treści filmu odwoływały się symbolicznie lub jednoznacznie do postaci kobiety. Okazało się, że prezentowany zbiór to w większości prace Polskiej szkoły plakatu. Ta grupa artystów powstała w latach 60 XX w. a swojej działalności zajmowała się tworzeniem prac o tematyce politycznej, społecznej oraz kulturalnej. W naszym wyborze znalazły się m.in. dzieła Andrzeja Pągowskiego, Jana Młodożeńca, Grzegorza Wakułskiego czy Cypriana Kościelniaka.

Z przyjemnością zapraszamy Was do tej wizualnej uczty i refleksji nad obecną sytuacją w jakiej znajdują się kobiety oraz nad formą w jakiej kobieta występuje w świecie realnym i w świecie sztuki.

Wystawa powstała dzięki współpracy z Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży i potrwa do 12.02.2022r.

logo mdk wrocław
Logo Centrum Edukacji Kulturalnej we Wrocławiu