18. polsko-ukraiński Festiwal Jazz Bez I 3. edycja wrocławska 
7-8.12.2018 / godz. 20.00
wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek / rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szanuj się! Słuchaj jazzu!

Silhouette and Vinx (USA-Węgry) / 7.12.2018 / godz. 20.00 
Dima Bondarev Quartet (Niemcy-Ukraina-Litwa) / 8.12.2018 / godz. 20.00

Bezpłatne wejściówki dostępne będą od 12 listopada 2018 w biurze CBK FAMA i infopunkcie Mediateki, Plac Teatralny 5 / po uprzedniej rezerwacji miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jazz Bez to transgraniczny polsko-ukraiński festiwal jazzowy, prezentujący zarówno projekty z nurtu jazzu tradycyjnego, jak i eksperymentalne zjawiska artystyczne, które pojawiają się w sferze jazzowej estetyki, stanowiąc o jej stałym rozwoju. Jazz Bez, nazywany czasem festiwalem wędrującym, to federacja kilkunastu miast z Polski i Ukrainy oraz kilkudziesięciu organizatorów. Serce festiwalu bije we Lwowie, ale co roku jego idea uwodzi kolejna miasta, które przyłączają się do międzynarodowej muzycznej sieci. W 2018 roku Jazz Bez połączy ze sobą muzycznie Lwów, Kijów, Charków, Sumy, Odessę, Tarnopol, Łuck, Równe, Iwano-Frankiws’k, Użhorod, Drohobycz, Kramatorsk, Mariupol, Berdyczów, Kropywnyćkyj, Przemyśl, Lublin, Białystok, Nowicę oraz Wrocław. 

Festiwal w Polsce i na Ukrainie łącznie trwać będzie 11 dni. Na Jazz Bez podczas 48 koncertów zaprezentuje się 10 projektów muzycznych i 60 muzyków z 9 krajów świata.

We Wrocławiu Jazz Bez odbędzie się po raz trzeci. W tym roku gościć będziemy dwa międzynarodowe składy: Silhouette and Vinx (USA-Węgry) oraz Dima Bondarev Quartet  (Niemcy-Ukraina-Litwa).

 mapka

JAZZ BEZ to przekraczanie fizycznych i artystycznych granic
Zaproszeni artyści, występując w kilku różnych miastach trasy koncertowej, fizycznie przekraczają granice Unii Europejskiej i udowadniają, że muzyka nie uznaje granic. Oczywiście nie samo doznanie kolejki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym jest w tym festiwalu najważniejsze. Ten muzyczny maraton ma sprawić radość miłośnikom jazzu, zapewniając im możliwość obcowania z artystami najwyższej klasy, a także ułatwiać nawiązywanie kontaktów pomiędzy muzykami z różnych krajów, animować młodych twórców i – przede wszystkim – przełamywać stereotypowe wyobrażenia na temat muzyki jazzowej, którą zwyczajowo przedstawia się jako trudną, elitarną i konwencjonalną.
Jazz Bez to wykwintny jazz prezentowany przez doświadczonych wykonawców, ale także nowe projekty i szansa dla młodych, ambitnych jazzmanów na pokazanie się szerokiej publiczności. Atutem festiwalu jest to, że nie ogranicza się do promowania jednej, ściśle określonej wizji jazzu, ale stara się pokazać jak największą ilość gatunków i nowych form hybrydycznych, wywodzących się z tak zróżnicowanych tradycji jak swing, bop, soul, funk, cool, fusion czy free.

Na koncerty zapraszamy zarówno melomanów, jak i osoby, które chcą dopiero zaprzyjaźnić się z jazzem.

bezpłatne wejściówki dostępne od 12 listopada w biurze CBK FAMA i infopunkcie Mediateki, Plac Teatralny 5 po uprzedniej rezerwacji

rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SILHOUETTE & VINX
Vinx De'Jon Parrette to jeden z najbardziej utalentowanych wokalistów wykorzystujących techniki improwizacji jazzowej, którego twórczość jest mocno osadzona w wielu różnych stylistykach – od tradycyjnego jazzu, przez funk, bossa novę, aż po blues. Gwałtownie wznoszące się wokale, skomplikowane, warstwowe melodie i groove’y kształtują oryginalny styl Parrette’a, pozwalający skutecznie wyróżnić się na tle innych artystów. O jego kunszcie świadczą również zdolności liryczne, dzięki czemu tak dobrze sprawdza się w opowiadaniu historii z sercem i duszą – godnych prawdziwego mistrza ballady.
Biografia Vinxa pełna jest zaskakujących epizodów. Początkowo próbował swoich sił jako… lekkoatleta – udało mu się nawet zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku, jednak ze sportowymi marzeniami musiał pożegnać się z powodu bojkotu imprezy ogłoszonego przez prezydenta Cartera. Równolegle rozwijał się jako muzyk, co szybko przyniosło efekty. Został zaproszony do udziału w prestiżowym festiwalu jazzowym Montreaux. Od tego czasu regularnie bierze udział w projektach wybitnych artystów. W trakcie swojej długiej kariery nagrywał i koncertował z największymi ikonami przemysłu muzycznego, takimi jak np. Stevie Wonder, Sting, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Branford Marsalis, Taj Mahal, Cassandra Wilson, B.B. King czy Cher.
We Wrocławiu Vinx De'Jon Parrette wystąpi z towarzyszeniem węgierskiego zespołu Silhouette, złożonego z muzyków o niezwykłych umiejętnościach technicznych. Liderem tego wirtuozerskiego składu jest Shilard Banai, o którym z uznaniem wypowiadają się gwiazdy pokroju Steve’a Hacketta. Banai nagrał już ponad sześćdziesiąt albumów z bardzo różną stylistycznie muzyką, będąc jednym z najbardziej popularnych i cenionych perkusistów na Węgrzech.

Skład zespołu:
Vinx De'Jon Parrette – śpiew, instrumenty perkusyjne
Szilard Banai – perkusja
Mirko Milan Milosevits – pianino
Victor Banai – gitara
Karoly Drab – bas
Attila Zavodi – saksonon
Gergo Monori – realizacja dźwięku

DIMA BONDAREV QUARTET
Dima Bondarev znany jest jako członek ukraińskiego zespołu jazzowego Acoustic Quartet i grupy Magnifika. Od 2007 roku uczestniczy w międzynarodowych konkursach muzycznych i festiwalach w Rosji, Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Wygrał Grand Prix na MuzEnergo Festival 2010 oraz pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców Jazz w Rostowie na Donem w 2011 r. W tym samym roku otrzymał stypendium Gaude Polonia polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i studiował w Warszawie pod kierunkiem Roberta Majewskiego. Współpracował z wybitnymi europejskimi i amerykańskimi muzykami, takimi jak: Julian Tucker, Mariusz Bogdanowicz, Karl Frierson, Steve Turre i Joel Holmes. Obecnie kontynuuje naukę w zakresie techniki jazzowej w Jazz Institute w Berlinie. Prowadzi też kwartet tworzony głównie przez studentów Jazz Institute, którego repertuar stanowią oryginalne kompozycje lidera. Twórczość zespołu można określić jako żywiołową muzykę, która jest wyraźnie osadzona w tradycji artystycznego jazzu lat 60., jednak nie wykazuje skłonności do radykalnych eksperymentów formalnych – instrumentaliści znacznie większą wagę przykładają do budowania struktury dramaturgicznej charakteryzującej się zbalansowanymi partiami dialogowymi. W kwietniu 2014 Dima Bondarev Quartet zdobył 2 nagrodę na 50. Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Skład zespołu:
Dima Bondarev – trąbka, skrzydłówka
Toms Rudzinskis – saksofon
Felix Henkelhausen – kontrabas
Ludwig Wandinger – perkusja


Inicjatorzy projektu        Organizatorzy Wrocław             Patronat medialny

1    aenta   fama    mbp    tvp3    radio wrocław    ram    jazz pres

Godziny otwarcia

LIPIEC I SIERPIEŃ 

Biblioteka - Filia nr 11 MBP

Pon.: 12-18
Wt.: 10-16
Śr.: 12-16
Czw.: 12-18
Pt.: 10-16
Sob.: nieczynne

Dział programowy - III p. / kontakt telefoniczny i mailowy w godzinach 8:00-16:00. Godziny otwarcia biura: 

Pon.:       12-16
Wt.:   12-16
Śr.:  12-16
Czw.:  12-16
Pt.:  12-16
Sob.:  nieczynne
Początek strony
JSN Blank template designed by JoomlaShine.com