Gender Matters na Cyrkopolu

Zapraszamy 23, 24 i 25 czerwca podczas festiwalu Cyrkopole. Wstęp wolny na wszystkie spektakle, na warsztaty obowiązują zapisy.

Informacje: katarzyna@fama.wroc.pl

Opis projektu

Gender Matters to międzynarodowe przedsięwzięcie kilkunastu artystów podróżujących cyrkowym autobusem z serią spektakli i działań edukacyjnych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problematykę przemocy ze względu na płeć w krajach Unii Europejskiej. Projekt inspirowany jest słynnym włoskim monologiem Malanova, który opowiada prawdziwą historię młodej kobiety maltretowanej latami przez kilku mężczyzn z jej wioski. Sprawa ta została opowiedziana w serii artykułów prasowych i odbiła się głośnym echem we Włoszech, prowokując bezprecedensową dyskusję na temat przemocy wobec kobiet.

Przedstawienia prezentowane podczas trasy mają silny wymiar partycypacyjny i są wynikiem połączenia różnych języków scenicznych współtworzonych przez artystów z Francji, Włoch i Madery. Teatr, muzyka i współczesny cyrk łączą się, by zaoferować publiczności oryginalne, wyjątkowe i przede wszystkim wizjonerskie doświadczenie. Zastosowane technik edukacji emocjonalnej i pozaformalnej dają szansę na wnikliwe i autentyczne spojrzenie na problem.  

Włochy, Niemcy, Polska i Francja to kraje, które odwiedzi autobus Gender Matters. Zespół współtworzy jedenastka artystów i techników. Europejska trasa umożliwi różnym społecznościom uczestniczenie w występach, warsztatach, rozmowach i wielu innych działaniach (zaprojektowanych w ramach strategii edukacji publiczności). Projekt zaowocuje publikacją filmu dokumentalnego.  

PROGRAM Gender Matters podczas Cyrkopola 

Zwiedzanie BUS THEATER | Boisko SP 98 | Wstęp wolny 

23.06, piątek – 16:00 / 19:00

24.06, sobota – 15:00 / 17:00

25.06, niedziela –  11:00 / 13:00 

Sobota, 24.06 godz. 12:00 – 13:30, boisko SP 98, wstęp wolny 

WARSZTATY Gender Matters

Zapraszamy do udziału w warsztacie teatralnym z wykorzystaniem technik performatywnych. W zabawny sposób przyjrzyjmy się stereotypowym rolom kobiet i mężczyzn, a następnie wspólnie o tym porozmawiamy. W Bus Theater przygotujemy scenki dotyczące równości i tolerancji. Kolejnym etapem będą ćwiczenia z akceptacji oraz ewaluacja na zakończenie. Zajęcia poprowadzi Monik Śmiechowska z trupy Gender Matters.

Wiek: 7+, wstęp wolny, obowiązują zapisy poprzez formularz na dole tej strony.

Sobota, 24.06, godz. 21:30, boisko SP 98, wstęp wolny 

Spektakl X GM 

czas: 45 min

wiek: 16+  

Nowa produkcja Bus Theater przedstawia się jako podróż (zarówno fizyczna, jak i senna) w kierunku pytań o stereotypy, przemoc ze względu na płeć, orientację seksualną, tożsamość, role płciowe i uprzedzenia oraz relacje władzy. 

Nota intencyjna: Czujemy potrzebę zajęcia się tymi złożonymi i aktualnymi kwestiami, które dotyczą wszystkich ludzi na ziemi. Chcemy, aby każdy mógł swobodnie wybierać swoją orientację seksualną Proponujemy historię w obrazach. Poetyckie otwarcie na kwestię płci. Wizjonerską opowieść. Chóralny spektakl teatru fizycznego, który ma na celu przekroczenie granic językowych i geograficznych, aby trafić bezpośrednio do serca. Chcemy umieścić w centrum ciało, z jego niekwestionowanym pragnieniem wolność i równości oraz zmierzyć się z ograniczeniami, które wzmacniane są każdą próbą przemocy

Patriarchat obejmuje mizoginię, ale opiera się na czymś więcej niż tylko na mizoginii. Patriarchat wytwarza nierówność płci, ale konsekwencje są głębsze niż nierówność płci i mają na nas głęboki wpływ – cytat z „Atlasu kobiet” Joni Seager.

Niedziela, 25.06, godz. 14:00, boisko SP 98, wstęp wolny 

Performance Moi czarujący książęta

czas: 20 minut

wiek: 8+ 

To trzy kobiece monologi w wykonaniu tej samej aktorki. Interaktywne, rozgrywają się w autobusie i wokół niego. Są to fragmenty zaadaptowane ze spektaklu Qui est là?. Dotyczą sposobu, w jaki kobiety patrzą na mężczyzn, tego czym jest uwarunkowany i jak podąża za głęboko zakorzenionymi modelami naszego społeczeństwa. Te trzy kobiety żyją poza czasem i rzeczywistością, w swojej wyobraźni, i tak naprawdę nie postrzegają mężczyzn jako pełnoprawnych istot ludzkich.

Performance Być Queer

czas: 15 minut

wiek: 8+ 

W tym interaktywnym przedstawieniu Guglielmo przypadkowo znajduje w swoich rękach książkę „U źródeł płci”. Guglielmo nie wiedząc, jak mówić po angielsku, dzwoni do swojej ukochanej poliglotki Principessiny (dobra wymówka, aby mieć bellissimę u swojego boku), aby zapytać publiczność o płeć: „Czy płeć to bycie kobietą czy mężczyzną? A może jedno i drugie? Co by było, gdybyśmy mogli przejść z jednej płci do drugiej…? Od mężczyzny do kobiety…. Z kobiety na mężczyznę… Nazywa się ich queer, prawda?”. Guglielmo pokazuje następnie, że istnieje to u innych żywych istot. Pytanie, które zadaje sobie i nam, brzmi: „Co by było, gdybyśmy mogli zmienić naszą płeć zgodnie z naszym doświadczeniem i kulturą? I gdyby Guglielmo stał się kobietą. Czy wciąż byłby zakochany w swojej Principessinie…

Performance Raz, dwa, trzy…?

czas: 10 minut 

wiek: 8+ 

Spektakl trzech artystów inspirowany teatrem ruchu, przedstawiony w poetyckiej i choreograficznej formie. Spektakl kwestionuje dychotomiczny podział płci w naszym społeczeństwie, który jest tak naprawdę narzucony i uniemożliwiając manifestację innych możliwości.  

Niedziela, 25.06, godz. 19:30, boisko SP 98, wstęp wolny 

Performance W moim pokoju pod gołym niebem

czas: 15 minut 

wiek: 12+ 

Spektakl powstał na podstawie prawdziwych doświadczeń Balli i jest oparty na dwóch piosenkach Mylène Farmer Maman a tort i Sans contrefaçon. Balla jest naiwna, delikatna, niezdarna od urodzenia i wszyscy zastanawiają się, czy jest dziewczynką czy chłopcem. Dla mamy jest zdecydowanie dziewczynką, ale  inni ludzie są podzieleni: On czy ona? Ale co myśli Balla? W tym przedstawieniu Balla kwestionuje swoją płeć we własnym pokoju, intymnym miejscu, w którym może odkrywać siebie i swobodnie mówić bez bycia ocenianą. Wątpliwości i pragnienie bycia chłopcem nasilają się, gdy spotyka Gelsominę, bardzo ładną dziewczynę, Balla chce z nią zatańczyć, ale Gelsomina mówi jej (na swój sposób): „Nie jesteś chłopcem” ….  

Performance Pablito: mężczyzna czy kobieta

czas trwania: 15 min

wiek: 12+ 

Pablito to nastolatek poszukujący swojej seksualności i kwestionujący swoją płeć. To okres, w którym trzeba zająć stanowisko. Pablito zadaje pytania swojej lalce Kenowi: jaki powinien być, co powinien nosić? Krzyczy na niego, uwodzi go, rzuca mu wyzwanie, a nawet dąsa się na niego, ale także żartuje , śmieje się, tańczy lub śpiewa z nim. Z Kenem odnajduje przestrzeń wolności, w której uwalniane są napięcia społeczne i kulturowe. Spektakl jest inspirowany prawdziwą historią i kwestionuje presję społeczną wywieraną na młode pokolenie, które nie ma prawa popełniać błędów. 

Spektakle zaplanowane na godzinę 19:30 będą grane wewnątrz autobusu. Na zakończenie zapraszamy na spotkanie z publicznością.

LINKI: 

Web site Sciarra Projetti

Teatro Metaphora

Bus Theater

Compagnie Duanama

Facebook Bus Theater