NOC BIBLIOTEK

Działania dla dzieci i seans filmowy dla dorosłych

Absurd nie czytać – tak brzmi hasło tegorocznej Nocy Bibliotek, która odbędzie się 7 października.

My, wpisując się w działania wieczorową porą, zapraszamy do naszej instytucji pod hasłem: Poszła fama – czytanie to nie absurd!
Zapraszamy na literackie, malarskie i filmowe inspiracje płynące z serca Japonii. W naszej interpretacji hasła – czytanie ma wiele wymiarów, którym sprzyja aura tajemniczości, wspólnie spędzonego czasu i prawdziwych odkryć. Furoshiki, czy issho – nie będzie już brzmiało absurdalnie!

W czasie gdy dorośli będą oglądać film, animatorzy i animatorki z Famy poprowadzą wieczorne zajęcia kulturalne dla ich pociech.

Nasza oferta skierowana jest do dzieci (7-12 lat) i ich bliskich.
Przygotowaliśmy trzy propozycje artystycznych warsztatów, z których należy wybrać jeden. Obowiązują bilety. Każdorazowy limit miejsc: 15 osób.

Rodziców i opiekunów/opiekunki zapraszamy na specjalny seans filmowy. Zaprezentujemy film 'A wrony są białe’ reż. Ahsen Nadeem. Więcej informacji poniżej.

Wspólnie spędzimy czas w sobotę 7 października od godziny 19.00 do godziny 22.00. Bilety do nabycia na serwisie Biletyna.pl (bilet na Tajemnica lalki Daruma, bilet na Issho – budujemy kamishibai, bilet na Drzewo (po japońsku: 木 (ki)). Bilety obowiązują tylko na warsztaty (dla dzieci), na seans filmowy – wstęp bezpłatny (zapisy przez formularz na dole strony).

Warsztaty

Tajemnica lalki Daruma

Warsztaty, podczas których powstaną artystycznie malowane, zdobione opaski na oczy wspomagające zasypianie i dobry sen. Opaski ozdobią motywy inspirowane japońską kulturą, tradycją, naturą, krajobrazem i dziełami twórców. W trakcie warsztatów odkryjemy tajemnice lalki Daruma, Karpi Koi, poznamy tradycję składania żurawi z origami, dowiemy się czym jest i do czego służy furoshiki.

Prowadzenie: Katarzyna Gejderich

KUP BILET. Cena z imienną kartą MBP im. Tadeusza Różewicza; 10 zł, bez karty; 20 zł.

Issho – budujemy kamishibai

Issho (いっしょ) znaczy „razem”
Tylko wspólnie można osiągnąć cel, a praca każdej osoby z zespołu jest równie ważna. W trakcie warsztatów zaczerpniemy inspirację z japońskiej kultury. Opowieścią, którą zilustrują uczestnicy będzie legenda o Tarō Urashima – to prawdopodobnie najbardziej znana japońska, tradycyjna baśń. Inspiracją warstwy plastycznej będzie twórczość Hokusai Katsushika, najwybitniejszego malarza i drzeworytnika, tworzącego w stylu ukiyo-e.

Prowadzenie Katarzyna Kabat na podstawie koncepcji Ewy Drankowskiej

KUP BILET. Cena z imienną kartą MBP im. Tadeusza Różewicza; 10 zł, bez karty; 20 zł.

Drzewo (po japońsku: 木 (ki))

Podczas warsztatów stworzymy książkę wg japońskiego stylu Orihon (japoński: 折本) jest to sposób składania książek w harmonijkę. Taką książkę można otworzyć i oglądać na dowolnej stronie. Nasza będzie miała również twarde okładki, tak jak akordeon. Zagrajmy więc… Motywem przewodnim będzie drzewo, a głównymi aktorami zostaną ptaki i koty.
Poćwiczymy również japońską kaligrafię w tytule książki: Drzewo (po japońsku: 木 (ki)).

Prowadzenie: Beata Zdęba

KUP BILET. Cena z imienną kartą MBP im. Tadeusza Różewicza; 10 zł, bez karty; 20 zł.

Kino

’A wrony są białe’ reż. Ahsen Nadeem, godzina 19:00

Od ponad tysiąca lat tajemnicza buddyjska sekta mnichów zamieszkuje odosobniony klasztor w Japonii, gdzie praktykuje akty ekstremalnej fizycznej wytrzymałości w dążeniu do oświecenia. Pochodzący z muzułmańskiej rodziny reżyser, próbując znaleźć odpowiedź na temat swojej wiary i życia osobistego, wyrusza do klasztoru w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens i cel tych tajemniczych praktyk. Chce je udokumentować, ale kiedy przybywa na miejsce, jego obecność nie jest mile widziana. Jedynym mnichem, który chce z nim rozmawiać, jest Ryushin – obrazoburczy młody outsider, kochający słodycze i heavy metal tak samo jak buddyjskie śpiewy.

Reżyser nawiązuje z nim przyjaźń, która zaprowadzi ich obu do odkrycia wyższych prawd, ale i do kłopotów. Kręcony przez pięć lat i na trzech kontynentach film to osobisty obraz twórcy, który w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju oraz prawdy opowiada o transformacyjnej podróży. W jej trakcie uczy się akceptować sprzeczności, odmienne wartości, prawdy i pragnienia. Uświadamia sobie również, że każdy człowiek jest stale w procesie rozwoju i przez całe życie podlega zmianom. Ten pięknie nakręcony film drogi (dosłownie i w przenośni) jest pełny humoru i dystansu do naszej rzeczywistości.

Na seans zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ale szczególnie opiekunów/opiekunki dzieci biorących udział w warsztatach artystycznych.

Zwiastun filmu

  • film: 'A wrony są białe’ (Crows Are White)
  • reżyser Ahsen Nadeem
  • produkcja: USA, 2022
  • czas: 100 min
  • wiek: 12+
  • OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
plakat do wydarzenia Noc Bibliotek, przedstawiający niebo nocą