Oto ciało moje. Niewstydliwa przyjemność

7.11 | 18.00 | filia nr 22 MBP we Wrocławiu, ul. Chociebuska 8-10

Rozmawiają:

Marta Dzido – pisarka, autorka powieści Małż i Frajda oraz zbioru opowiadań Sezon na truskawki, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych.  

Ewa Wanat – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, przez prawie dekadę redaktorka naczelna radia TOK FM, autorka książki Pieprzyć wstyd. Historia rewolucji seksualnej.

Moderuje:

Adrianna Klimaszewska – aktywistka i społeczniczka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Różowa Skrzyneczka.

Drugi Panel

Trzymaj nogi złączone. Udawaj niedostępną. Nie wychodź bez stanika, bo widać ci sutki. Nie mów głośno o miesiączce. Masturbacja to grzech. Słyszałyście to kiedyś? Slut shaming, pornografia tworzona z męskiej perspektywy, w której utrwala się stereotypy na temat potrzeb seksualnych kobiet, religijna narracja demonizująca kobiecą cielesność i erotykę, uprzedmiotowienie kobiecego ciała widoczne w reklamach czy popkulturze, wtórna wiktymizacja ofiar gwałtu i odbieranie kobietom możliwości decydowania o własnych ciałach – to tylko część zjawisk, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia. Skutki tego widoczne są w naszych prywatnych relacjach z ciałem, naznaczonych społeczną i polityczną presją. 

Dlaczego w XXI wieku słowa łechtaczka i wagina przez wiele osób uważane są za wulgarne, a ich obecność w dyskursie i przestrzeni publicznej burzą spokój i sen z powiek części społeczeństwa? Skąd wzięło się przeświadczenie, że nie możemy obyć się bez penisa, by osiągnąć seksualne spełnienie? Dlaczego sięganie po rozkosz i przyjemność z kontaktu z własnym ciałem ma być obarczone poczuciem winy i wstydem? To tylko kilka z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji z pisarką Martą Dzido, dziennikarką Ewą Wanat i aktywistką Adrianną Klimaszewską. Prześledzimy dotychczasową drogę kobiet ku wyzwoleniu seksualnemu i zastanowimy się, na jakim przystanku tej drogi znajdujemy się aktualnie w naszym kraju. 

Panelistki

Ewa Wanat, Marta Dzido, Adrianna Klimaszewska

Ewa Wanat

Dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, współpracuje m.in z Gazetą Wyborczą, Polityką i Newsweekiem. Prawie dekadę była redaktorką naczelną Radia TOK FM (2003-2012) i twórczynią jego formuły jako „Pierwszego Radia Informacyjnego”. W latach 2013-2015 redaktorka naczelna Radia RDC. Odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za „wkład w budowę niezależnych mediów w wolnej Polsce” (2013); przez polskie organizacje LGBTQ wyróżniona nagrodą Hiacynta oraz Maneo und Tolerantia Award (Berlin, 2015). Przez prawie dziesięć lat prowadziła z dr. Andrzejem Depko radiowe audycje o życiu seksualnym – kolejno w Radiu TOK FM Kochaj się długo i zdrowo, w Programie Pierwszym Polskiego Radia Kochaj się i w radiu RDC Depko i Wanat o seksie. Napisali też razem książkę Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie. Autorka zbioru wywiadów Biało-Czarna i książki Deutsche Nasz. Reportaże berlińskie, za którą dostała nagrodę im. Beaty Pawlak. We wrześniu wyszła jej książka Pieprzyć wstyd. Historia rewolucji seksualnej.

Marta Dzido

pisarka, autorka powieści Ślad po mamie, Małż, Matrioszka, Frajda, książki reporterskiej Kobiety Solidarności i zbioru opowiadań Sezon na truskawki. Jej proza tłumaczona była m.in. na wietnamski, czeski, ukraiński, serbski, bułgarski, niemiecki, chorwacki, chiński.
Autorka zdjęć do filmu Podziemne państwo kobiet. Jako scenarzystka, współreżyserka i współproducentka (z Piotrem Śliwowskim) zrealizowała dokumenty: Downtown – Miasto Downów, Solidarność według kobiet, oraz Siłaczki
Laureatka nagród: Hollywood Eagle Documentary Award, Krzysztof Kieslowski Beyond Borders Award, Nagrody Norwidowskiej i Europejskiej Nagrody Literackiej.

Adrianna Klimaszewska

Adrianna Klimaszewska – aktywistka i społeczniczka, feministka. Jedna z Matek na granicę, Wrocławianka Roku 2021 r. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Różowa skrzyneczka, która zabiega o powszechny dostęp do środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Jedna z 30 Kreatywnych Wrocławia 2020 roku, koordynatorka licznych projektów społecznych.