Rodzinne obchody 11 listopada

Ojczyzna-Synczyzna

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja, by przyjrzeć się polskiej tradycji literackiej i znaleźć dla niej miejsce we współczesnym kontekście. Kolejny raz weźmiemy na warsztat twórczość polskiego autora i zestroimy ją ze sztukami plastycznymi i audiowizualnymi. Sprawdzimy, czy znane teksty kultury mogą oddziaływać na młodsze pokolenia odbiorców i czy są dla nich zrozumiałe. Zastanowimy się także nad pojęciem patriotyzmu i poruszymy temat odpowiedzialności za Ojczyznę-Synczyznę – miejsce, w którym różne pokolenia czują się ze sobą dobrze i pracują w imię wspólnego celu.

 11.11. | godz. 11:11 

 wstęp bezpłatny

 czas trwania: 1 godz 15 min 

 wiek: 6+ | spektakl dla dzieci z opiekunami

 obowiązują zapisy


Spektakl Ojczyzna, czyli teren wspólnej budowy

Tym razem zapraszamy dużych i małych na teren wspólnej budowy, czyli spektakl, który dla jednych i drugich może być nie lada wyzwaniem! Zastanowimy się wspólnie czym jest dla nas OJCZYZNA. Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, będziemy musieli ze sobą współpracować. Pozwolimy sobie błądzić, zadawać pytania, głośno myśleć i bawić.

Spektakl Ojczyzna 
tekst: Krystyna Miłobędzka,
reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Jakub Drzastwa
asystent scenografa: Emil Wysocki
muzyka: Robert Piernikowski
ruch sceniczny: Janusz Orlik
reżyseria świateł: Justyna Łagowska
koordynator projektu: Sandra Lewandowska
inspicjent: Agnieszka Misiewicz

Czym jest ojczyzna?

Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Takie możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje ZABAWA.

Twórcy spektaklu, który powstał na podstawie utworu Wielkiej Poetki z Puszczykowa, twórczyni tekstów dla teatru pisanych z myślą o jego najmłodszych odbiorcach – Krystyny Miłobędzkiej, wirtuozki słowa, podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA.

Zabawa prowadzona przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by stać się dorosłym, żeby zrozumieć jego świat.

Po spektaklu zapraszamy do zabawy w tworzenie poezji konkretnej na temat wyobrażonej Ojczyzny. Korzystając z przygotowanej przez nas bazy wyrazów, będziecie mogli stworzyć wiersz graficzny w formie naprasowanki na ubranie. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą ulubionej koszulki, bluzy lub torby z miejscem na nadruk!

zdjęcie ze spektaklu Ojczyznazdjęcie ze spektaklu Ojczyzna

zdjęcie ze spektaklu Ojczyzna